Policija u Sijera Leoneu istražuje smrt troje djece koja su bila podvrgnute ženskom obrezivanju.
Adamsay Sesay (12), Salamatu Jaloh (13) i Kadijatu Bangura (17) umrle su tokom ceremonije inicijacije u sjeverozapadnoj pokrajini zemlje prošlog mjeseca, navodi se u lokalnim izvještajima.
Aminata Koroma, izvršni sekretar Foruma protiv štetnih praksi (FAHP), organizacije koja radi na zaustavljanju obrezivanja žena u Sijera Leoneu, rekla je da su roditelji djevojčica i oni koji su ih rezali u policijskom pritvoru.
Obrezivanje žena uključuje djelimično ili potpuno uklanjanje vanjskih ženskih genitalija i smatra se kršenjem ljudskih prava žena i djevojčica.
UN je 2012. godine donio rezoluciju o zabrani, ali ono se još uvijek praktikuje u 30-ak zemalja.
Unicef će sljedećeg mjeseca objaviti nove brojke o globalnoj prevalenciji, ali trenutne procjene pokazuju da je najmanje 200 miliona žena i djevojčica bilo podvrgnuto obrezivanju.
Uprkos pozivima aktivista i zagovornika ljudskih prava da se ta praksa kriminalizuje – uključujući pozive posebnog izvjestioca UN-a za nasilje nad ženama i djevojčicama – ona je i dalje legalna u Sijera Leoneu. Nacionalno istraživanje iz 2019. pokazalo je da je 83% žena bilo podvrgnuto obrezivanju, što je blagi pad u odnosu na 90% u 2013.
Postupak je dio tradicionalnog rituala inicijacije kojim se obilježava stupanje djevojke u ženskost. Provode ga soveisovi, stariji članovi tajnih društava Bondo koja se sastoje isključivo od žena.
FAHP lobira za zakon koji bi kriminalizovao obrezivanje žena i radi na promovisanju alternativnih obreda prelaza koji se odriču te prakse.
Prošle godine organizacija je organizovala ceremonije inicijacije bez obrezivanja ženskih genitalija u tri okruga, a nada se da će ove godine proširiti na još dva.
"Rezultati su bili vrlo ohrabrujući", rekla je Koroma.
"Mnogo je pozitivnih aspekata Bondo društava. Oni uče djevojke o ljekovitim svojstvima biljaka i prenose istoriju naše kulture. Naš slogan je, 'Recite da Bondu, ne obrezivanju'", dodala je.
Istraživanja su otkrila da su najefikasnije ceremonije bez obrezivanja i dalje one koje omogućavaju soveisi.
“Kad se sastanemo sa soveisima, često kažu da im je obrezivanje žena važan izvor prihoda. Porodice mogu potrošiti između 300 i 400 dolara na cijelu ceremoniju, koja traje tri sedmice. Moramo to moći zamijeniti nečim drugim", rekla je Koroma.
“Mišljenja ljudi o obrezivanju žena se mijenjaju, ali to je postepena promjena. Ne vjerujem da ću doživjeti potpuno iskorjenjivanje FGM-a tokom svog života, ali vrlo sam optimistična u pogledu novih generacija. Oni će biti ti koji će tome stati na kraj", dodala je ona.
Godine 2021. Maseray Sei, 21, iz okruga Bonte u južnom Sijera Leoneu umrla je od komplikacija nakon podvrgavanja obrezivanju.
Praktičar je optužen za ubistvo iz nehata, ali slučaj je odbačen zbog greške u medicinskom izvješću o Seijinoj smrti.
Divja Srinivasan, koja vodi ukidanje štetnih praksi u nevladinoj organizaciji "Jednakost sada", rekla je:
“Potpuno je neprihvatljivo da uprkos tome što žene i djevojke i dalje umiru od obrezivanja žena u Sijera Leoneu, ostaje potpuna apatija vlade i nespremnost da preduzmu očajnički potrebne mjere za sprečavanje tih smrti ili zabranu takve prakse".