Kina je od avgusta počela da koristi tehnologiju vještačke kiše kako bi pomogla različitim regionima u borbi protiv suše, saopštila je Kineska meteorološka uprava.
Od 1. do 31. avgusta, avioni su izvršili 75 letova, koji su trajali ukupno 211 sati, kako bi izazvali vještačke padavine u oblastima pogođenim sušom, uključujući Hubei, Čongćing, Henan i Šansi, rekao je zvaničnik Kineske meteorološke uprave Čao Čićijang na konferenciji za novinare, prenosi Sinhua.
Čao je rekao da se procjenjuje da su te operacije proizvodnje kiše pokrile 1,45 miliona kvadratnih kilometara, igrajući vitalnu ulogu u ublažavanju suša i visokih temperatura, povećanju rezervi vode i stabilizaciji poljoprivredne proizvodnje.
Takođe, te operacije pokreću najsavremenije tehnologije kao što su meteorološki sateliti, meteorološki radari i bespilotne letjelice, rekao je zvaničnik.
Čao je dodao da je vještačka kiša takođe pomogla da se ukrote požari izazvani vrućinama u Čongćingu i Sičuanu.
Kina je ove godine prošla kroz najtoplije ljeto od 1961. godine kada je počela da vodi potpune meteorološke zapise.
Prosječna temperatura u zemlji od 1. juna do 31. avgusta bila je 22,3 stepena Celzijusa, što je 1,1 stepen više od temperature u istom periodu redovnih godina i najviše od 1961. godine, pokazuju podaci Nacionalnog klimatskog centra.