Pokojni Džejkob Rotšild vjerovatno je bio jedan od najmoćnijih ljudi svijeta kao glava jedne od najbogatijih porodica na svijetu koja uvijek djeluje iz sjenke. Iza mnogih od projekata koje doživljavamo kao projekte „duboke države“, u stvari stoje Rotšildovi koji su personalno srce „duboke države“, smatra ekonomista Bojan Dimitrijević.
Britanski finansijer i član bankarske porodice Rotšild, lord Džejkob Rotšild, preminuo je u ponedjeljak u 87. godini, saopštila je porodica.
Najbogatiji čovjek na svijetu
Džejkob Rotšild je karijeru započeo u porodičnoj banci „NM Rotšild end sons“, 1963. godine, prije nego što je 1980. godine sa Markom Vajnbergom osnovao tadašnju „Džej Rotšild ašurens grup“, sada „Sent Džejms plejs“. Osnovao je i „Nindmil hil aset menadžment“ kako bi upravljao porodičnim filantropskim aktivnostima.
Tokom karijere, obavljao je i funkcije zamjenika predsjednika tadašnje televizije „Bi-Skaj-Bi“, a bio je i predsjednik povjerenika u Nacionalnoj galeriji.
„Forbs“ je prošle godine procijenio neto bogatstvo Džejkoba Rotšilda na 5.000 milijardi dolara, što ga je pozicioniralo kao nezvanično najbogatiju osobu na svijetu, prenosi Sputnjik internešnal.
Partner Hodorkovskog
Godine 2006. otkriveno je da je Džejkob Rotšild iz sjenke upravljao ruskim oligarhom Mihailom Hodorkovskim, bivšim vlasnikom Jukosa, ruske naftne kompanije koja je iste godine bankrotirala.
Mihail Hodorkovski koji je stekao ogromno bogatstvo na talasu privatizacije devedesetih, uhapšen je 2003. godine pod optužbom za pronevjeru i poresku prevaru. Kontrola nad akcijama Hodorkovskog u Jukosu prenesena je na Džejkoba Rotšilda u okviru „dogovora“ kog su ranije zaključili, objavio je tada „Sandej tajms“.
Hodorkovski i lord Rotšild zajedno su finansirali projekte Fondacije „Open Rusija“, registrovane u Velikoj Britaniji. Privatnu nevladinu organizaciju koju su osnovali Hodorkovski i akcionari Naftne kompanije Jukos 2001. godine zabranilo je rusko glavno tužilaštvo kao nepoželjnu 2017.
Prijatelj Kisindžera, Regana, Klintona, Tačerke…
Džejkob Rotšild je kupio pet odsto udjela u „Džini enerdži“, energetskoj podružnici IDT korporejšn sa sjedištem u SAD, koja je obezbijedila ekskluzivna prava na eksploataciju nafte u oblasti Golanske visoravni 2010. godine.
U odboru te kompanije za istraživanje nafte i gasa bili su medijski tajkun Rupert Mardok, bivši američki potpredsjednik Dik Čejni, bivši direktor CIA Džejms Vulsi, menadžer hedž fondova Majkl Stajnhard i Džejkob Rotšild. Izvještaji su ukazivali da su Rotšildove akcije u „Džini enerdži“ procjenjene na 10 miliona dolara.
Tokom svoje duge karijere, Džejkob Rotšild se družio sa pokojnim američkim državnim sekretarom Henrijem Kisindžerom, bivšim američkim predsjednicima Ronaldom Reganom i Bilom Klintonom, bivšom premijerkom Velike Britanije Margaret Tačer, bivšim francuskim predsjednikom Fransoa Miteranom i američkim biznismenom Vorenom Bafetom.
Jedna od pet najmoćnijih porodica „duboke države“
Bogatstvo Rotšildovih vezuje se za klasičnu priču da je uvijek sporan prvi milion, a oni su prvi milion pozajmili njemačkom kralju za rat koji je trebalo da vodi, a poslije je sve krenulo svojim tokom, kaže Dimitrijević za Sputnjik.
Navodno je još daleke 1776. godine, osnivač bankarske dinastije Majer Amšel Rotšild odlučio da pošalje svoje sinove u pet velikih finansijskih centara – London, Pariz, Beč, Frankfurt i Napulj i onda je imperija počela da se širi, dodaje Dimitrijević.
Istorija londonskog Sitija je neodvojivo vezana za porodicu Rotšild. Poznato je da su oni krajem XVIII i početkom XIX vijeka imali banke u nekoliko evropskih država i stvorili jedinstvenu porodičnu informacionu mrežu. Natan Rotšild je prvi u Еngleskoj dobio informacije o pobjedi nad Napoleonom kod Vaterloa i otišao na berzu. U Sitiju su zabrinuto čekali vijesti sa kontinenta. Da je Napoleon pobijedio, akcije na berzi bi izgubile svaku vrijednost. Zato su bankari pomno pratili šta će Rotšild uraditi. Čim je došao na berzu odmah je počeo da prodaje svoje akcije. Znajući dobru informisanost Rotšilda, i drugi su počeli da rade to isto i tržište akcija je palo. Međutim, Natan je preko svojih agenata počeo da kupuje obezvređene akcije i preuzeo kontrolu nad tržištem hartija od vrijednosti. Tako je stvorena moć porodice Rotšild.
„Neko ih zove kraljevi Jevreja, a neko Jevreji kraljeva. Bez sumnje uvijek se svrstavaju u finansijski najmoćnije porodice sveta i to sasvim sigurno nije slučajno. Imali su veliki uticaj i dan-danas imaju na finansije londonskog Sitija i na sva velika finansijska dešavanja u Velikoj Britaniji, a kažu da preko svojih agenata i posrednika među kojima su 'Čejs Menhetn banka' i nekadašnji 'Morgani' imaju odlučujući uticaj i na finansije Federalnih rezervi SAD, jer su i među osnivačima Federalnih rezervi SAD bili njihovi eksponenti.“
Dimitrijević dodaje da se smatra da i iza investicionih fondova „Blek rok“ i „Vangard fidileti“, u suštini stoje Rotšildovi, zbog čega se smatraju jednom od pet ili deset najuticajnijih porodica na svijetu, „ne samo u svijetu finansija, nego i u svijetu duboke države“.
Gospodari finansija čiji je pion Soroš
Osim toga, Rotšildi se smatraju ne samo osnivačima već i vlasnicima države Izraela, ističe Dimitrijević i dodaje da zli jezici kažu da imaju mnogo vanbračne djece koju onda rasporede na različita mjesta i preko njih vrše uticaj.
„Najsmješnije u cijeloj priči je što ga mediji predstavljaju kao filantropa, kao i Soroša. Mi svu energiju, pozitivnu ili negativnu ali uglavnom negativnu, projektujemo na Soroša. Međutim, Soroš je tek jedan od Rotšildovih agenata koji vjerovatno koristi njihov novac. Znači, iza onih špekulativnih napada na države Dalekog istoka iako je formalno stajao Soroš, po svemu sudeći stajao je kapital Rotšilda. Oni su u stvari gospodari te virtuelne ekonomije zasnovane na moći finansija i finansijskog tržišta, dok su Rokfelerovi gospodari naftnih i medicinskih projekata.“
Male svađe u porodici…
Prije nekoliko dana „Blumberg“ je pisao o sukobu dvije preostale banke proistekle iz bankarskog klana Rotšild – švajcarske „Еdmond de Rotšild“ i francuske „Rotšild end kompani“ koje postaju sve veći konkurenti jedna drugoj.
Prema Dimitrijeviću, s vremena na vrijeme bude svađa i problema u okviru porodice Rotšild, kao i u svakoj familiji, pa čak i nekih misterioznih smrti, ali se na kraju svi oni međusobno dogovore.
„Tu se ipak tačno zna ko ima posljednju riječ i kako se vode poslovi tako da se te svađe uvijek na kraju riješe“, zaključio je Dimitrijević.