Ruski izaslanik u UN Vasilij Nebenzja izjavio je da zapadne isporuke oružja Kijevu koriste vojnim firmama i samo dodatno podstiču sukob.
"Ukrajina je postala unosna prilika za zapadne proizvođače oružja, koji profitiraju od zaliha oružja koje produžava sukob", istakao je Nebenzja na brifingu Savjeta bezbjednosti UN.
On je optužio članice NATO-a da iskorišćavaju sukob u Ukrajini kako bi obogatile svoju vojnu industriju.
"Dobro je poznato da je Ukrajina postala pravi rudnik zlata za vojno-industrijski kompleks SAD, Britanije i njihovih saveznika. Ipak, od sukoba najviše profitiraju američke kompanije", naglasio je on.
Ruski diplomata je naveo da zapadne zemlje daju prednost ekonomskoj dobiti u odnosu na mir.
"Prema posljednjim podacima, polovinu ukupne prodaje oružja 2023. godine obradila je 41 američka korporacija od 100 najvećih. One su dobile 17 milijardi dolara, ili 50 odsto globalnih prihoda od prodaje oružja", rekao je Nebenzja.
Nebenzja se pozvao na nedavni izvještaj Stokholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira /SIPRI/, prema kome su kombinovani prihodi 100 najvećih svjetskih proizvođača oružja u 2023. godini dostigli 632 milijarde dolara.
"Bilo bi naivno očekivati da će ovi beskrupulozni trgovci, koji su osjetili ukus bogatstva, odustati od ove unosne vožnje zarad tih bijednih Ukrajinaca", rekao je on.
Nebenzja je dalje sugerisao da zapadne vojne kompanije "često djeluju u dosluhu sa kijevskim režimom", navodeći primjer 25 stranih lobističkih i konsultantskih firmi koje su počele da besplatno zastupaju interese Ukrajine nakon što je sukob počeo.
On je posebno pomenuo "BGR Government afers", čije se rukovodstvo javno zalagalo za povećanje vojne pomoći Kijevu i koje takođe predstavlja kompaniju "Rajteon", glavnog američkog dobavljača oružja.
Nebenzja je naveo da američki vojno-industrijski kompleks finansira istraživačke centre, čije zaključke kasnije citiraju mediji.
Ministarstvo odbrane u Moskvi je u srijedu, 18. decembra, saopštilo da je Ukrajina ispalila šest raketa "atakms", koje su donirale SAD i četiri krstareće rakete "storm šedou", proizvedene u Velikoj Britaniji, na hemijsku fabriku "Kamenski" u Rostovskoj oblasti na jugu Rusije.