Trgovačko udruženje u Njemačkoj ispitalo je kinesku onlajn platformu Temu i došla do šokantnih otkrića.
Istraživanja su pokazala da neki predmeti mogu biti stvarno opasni.
Njemačko udruženje za konope i priveze (FSA) željelo je dobiti predstavu o kvalitetu proizvoda koji dolaze sa platforme koja je posebno poznata po niskim cijenama i agresivnom oglašavanju. U tu svrhu obavljene su probne kupovine i predmeti su testirani. Rezultati su zabrinjavajući.
Trgovačko udruženje otkrilo je značajne sigurnosne rizike prilikom testiranja remena za vezivanje i remena s omčom.
Temu proizvodi pokazali su, između ostalog, deformacije, značajnu premalu čvrstoću i "dramatičan" pad potrebne prekidne sile.
Osim toga, pronađene su nedozvoljene CЕ oznake (obavezni znak usklađenosti za proizvode koji se stavljaju na tržište u zemljama Еvropske unije i Еvropskom privrednom prostoru), netačne ili nikakve oznake pridruženog maksimalnog radnog opterećenja i netačno kodiranje bojama.
Proizvodni nedostaci u Temu proizvodima često nisu vidljivi golim okom.
Trgovačko udruženje stoga upozorava da postoje značajni "rizici za život i tijelo" potrošača.
"Osiguranje kvalitete i sukladnost s evropskim standardima nisu zajamčeni za kupljene proizvode", stoji u saopštenju objavljenom u ponedjeljak.
Nedostaci utvrđeni istragama FSA mogli bi dovesti do "ozbiljnih sigurnosnih problema" u primjeni. Činjenica da se proizvodni nedostaci ne mogu vidjeti golim okom još je opasnija.
Zbog toga je trgovačko udruženje već upozorilo vladu u Dizeldorfu. Takođe su pozvali kinesku jeftinu platformu da preuzme odgovornost i osigura da proizvodi koje nudi ne predstavljaju opasnost za kupce.
Nije ništa novo da Temu kritikuju – posebno od strane zagovornika potrošača. Savezna vlada tek je krajem januara objavila da želi strože kontrolisati kineske portale poput Temu i Šeina. To nije samo zbog očitog plagijata ili nepoštenih uslova tržišnog takmičenja, već i zbog nedostataka kvaliteta i nedostatka sigurnosnih standarda.