Serija snažnih zemljotresa zabilježena je danas na području Albanije, dok se podrhtavanje tla osjetilo i u Crnoj Gori i Makedoniji.
"Područje Albanije i Crne Gore je seizmički veoma aktivno, posebno u njihovom priobalnom području. U Albaniji su se događali zemljotresi sa intenzitetima i do devet stepeni i magnitudama do 6,6 jedinica po Rihteru, dok je Crnoj Gori zabilježen zemljotres sa intenzitetima 9-10 stepeni i magnitudama do sedam jedinica. Najjače današnje podrhtavanje tla iznosilo je 5,3 po Rihteru," kaže Svetlana Kovačević, dežurni seizmolog u Republičkom seizmološkom zavodu u Beogradu.
Kovačević dodaje da je u roku od dva sata, nakon glavnog “udara”, registrovana serija od oko 10 jačih i veliki broj slabijih zemljotresa u istom području, tačnije oko 30 kilometara sjeverozapadno od Tirane.
"Očekuje se veći broj slabijih zemljotresa u toku sljedećih nekoliko dana," objašnjava seizmolog.
Dežurni beogradski seizmolog kaže da je zemljotres visokog intenziteta uvijek praćen serijama zemljotresa ili, takozvanim, afteršokovima.
"Ovi prateći zemljotresi se generišu na istom rasjedu, ali i na rasjedima u bližem okruženju, koji su u geotektonskom smislu povezani sa glavnim rasjedom. Zato je dobro što je nakon nekoliko jačih “udara” došlo do više manjih. To znači da se tlo polako, ali sigurno smiruje," objašnjava ona.
Podsjetimo, crnogorski Sektor za seizmologiju Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju registrovao je u 11 sati i 1 minut jači zemljotres sa epicentrom na 24 km sjeverozapadno od Tirane.
Prema prvim podacima jačina je bila 5,3 po Rihteru. Sedam minuta nakon ovog potresa, seizmolozi su zabilježili još jedan slabije magnitude – 4,2 stepena po Rihteru.
Dva sata kasnije, tlo se na istom mjestu potreslo još dva puta – u 13:24 zabilježen je potres od 4,3 stepena po Rihteru, a u 13:30 još jedan jačine 3,4 stepena.