Rusija nastavlja da stavlja najnoviji raketni sistem "Sarmat" u operativnu pripravnost, saopštio je komandant Raketnih snaga strateške namjene (RVSN) Sergej Karakev.
Prema njegovim riječima, raketni sistemi "Jars" i "Avangard" već su uvedeni u borbeni sastav RVSN, dok se rad na "Sarmatu" nastavlja, prenosi Tass.
🛰️📷🚀🤯Comparison of the @planet HR satellite images from July 10 and September 21 of the 'Yubileynaya' launch pad at the Plesetsk Cosmodrome (62.888611, 41.759444), showing the aftermath of the failed RS-28 Sarmat superheavy intercontinental ballistic missile. https://t.co/94FxMp2203 pic.twitter.com/zmWHy2oR8o
— Mark Krutov (@kromark) September 22, 2024
Karakev je naveo da je realizacija državnog programa modernizacije omogućila stabilan napredak u opremanju raketnih pukova i da trenutno više od 88 odsto raketnih sistema u borbenom sastavu RVSN čine savremeni modeli.
Rojters navodi da je raketa RS-28 "Sarmat" namijenjena za ispaljivanje nuklearnih bojevih glava za gađanje hiljadama kilometara udaljenih meta - u SAD ili Еvropi, ali da je njen razvoj praćen odlaganjima i neuspjesima u testiranju.
Jedan takav neuspjeh zabilježen je i u proljeće ove godine prilikom testiranja "Sotone", kako se "Sarmat" popularno naziva, a kao dokaz ponuđeni su satelitski snimci koji prikazuju mjesto gdje je ova raketa eksplodirala eksplodirala. Predsjednik Ruske Federacije Vladimir Putin naredio je da "Sarmati budu" stavljeni u borbenu službu 2022. godine. To je urađeno tek u septembru 2023. godine.
Ruski lider je više puta ponovio da će taj sistem definitivno natjerati sve neprijatelje Rusije da stanu i razmisle, dodajući da je "Sotona" bez premca i "da toj raketi dugo neće biti ravne".
Raketa "Sarmat", inače je teška 220 tona, duga je više od 35 metara, a ima domet između 10.000 i 18.000 kilometara, što je čini sposobnom da pogodi bilo koju tačku na svijetu.
Može nositi deset nuklearnih bojevih glava i može lansirati maksimalni teret od 50 megatona TNT-a.
Raketa "Sarmat" dizajnirana je za izbjegavanje protivraketnih odbrambenih sistema zahvaljujući tehnologiji koja ovim sistemima daje kratko vrijeme za početak praćenja.