Ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski, upozorio je da bi, ukoliko Donald Tramp povuče američku podršku Ukrajini, sama Еvropa bila nesposobna da popuni prazninu.
"Postoje glasovi koji tvrde da bi Еvropa mogla da ponudi sigurnosne garancije bez Amerikanaca, a ja uvijek kažem ne", rekao je ukrajinski predsednik u intervjuu za britanski Gardijan i nastavio: "Sigurnosne garancije bez Amerike nisu stvarne sigurnosne garancije".
Tramp je izjavio da želi da okonča rat u Ukrajini, ali su u Ukrajini zabrinuti da bi dogovor posredovan od strane SAD mogao značiti da bi Ukrajina bila primorana da pristane na zahtjeve koje je Rusija postavila na početku Specijalne vojne operacije. Zelenski je rekao da je spreman na pregovore, ali da želi da Ukrajina pregovara sa "pozicije snage", dodajući da će američkim kompanijama ponuditi unosne ugovore za obnovu i investicione olakšice kako bi pokušao da pridobije Trampa.
"Oni koji nam pomažu da sačuvamo Ukrajinu, imaće priliku da je renoviraju, zajedno sa ukrajinskim firmama. O svim tim stvarima smo spremni da razgovaramo u detalje", naveo je on.
Zelenski će ove nedjelje otputovati na Bezbjednosnu konferenciju u Minhenu, gdje se očekuje da se sastane sa američkim potpredsjednikom Džej Di Vensom, koji je jedan od najkritičnijih prema Ukrajini u Trampovom bliskom okruženju. Na prošlogodišnjoj konferenciji, Vens, tada senator, odbio je da se sastane sa Zelenskim, a ranije je rekao da ga "ne zanima šta se dešava sa Ukrajinom, bilo na jedan, bilo na drugi način".
Zelenski takođe planira da se sastane sa drugim članovima Trampovog tima, kao i sa uticajnim senatorima u Minhenu, ali još uvijek "nema zakazan datum" za sastanak sa Trampom, rekao je, iako njegov tim radi na tome da ga zakaže. Tramp je prošlog vikenda izjavio da će vjerovatno da se sastane sa Zelenskim ove nedjelje, a moguće je da ukrajinski predsjednik otputuje u Vašington iz Minhena.
"Nadamo se da će naši timovi dogovoriti datum i plan sastanaka u SAD. Čim se dogovori, spremni smo, ja sam spreman", poručio je Zelenski.
Ukrajinski predsjednik je u intervjuu, koji je trajao sat vremena, prelazio sa ukrajinskog na engleski jezik kako bi iznio svoje stavove.
Sada, u Trampu, Zelenski se suočava sa novim izazovom, jer jedan od najvećih skeptika u vezi sa nastavkom podrške Kijevu postao je lider najvećeg saveznika njegove zemlje.
U intervjuu za Foks njuz, emitovanom kasno u ponedjeljak, Tramp je rekao da je Amerika potrošila stotine milijardi dolara na Ukrajinu u posljednjim godinama."Možda će se dogovoriti, možda neće, možda će jednog dana biti Rusija, možda neće, ali uložićemo sav ovaj novac, i rekao sam da želim da ga vratimo", rekao je Tramp.
To znači da je, osim često ponavljanih poruka Zelenskog o "geopolitičkim i moralnim rizicima dopuštanja Rusiji da pobijedi u Ukrajini", dodao nekoliko novih, posebno osmišljenih za američkog predsjednika. Najistaknutija je ideja da će SAD imati prioritetni pristup ukrajinskim rijetkim mineralima, što je dovoljno zainteresovalo Trampa da to više puta spomene u posljednjim javnim nastupima.
Zelenski je rekao da je ovu ideju predstavio Trampu još u septembru, kada su se sastali u Njujorku, i da namjerava da se vrati sa "detaljnijim planom" o mogućnostima za američke kompanije, kako u obnovi poslijeratne Ukrajine, tako i u eksploataciji ukrajinskih prirodnih resursa.
Ukrajina ima najveće rezerve uranijuma i titana u Еvropi, rekao je Zelenski, i dodao da "nije u interesu SAD" da ove rezerve budu u ruskim rukama, a potencijalno podijeljene sa Sjevernom Korejom, Kinom ili Iranom. Ali postoji i finansijski podsticaj:
"Ne govorimo samo o sigurnosti, već i o novcu. Dragocjeni prirodni resursi u kojima možemo ponuditi našim partnerima mogućnosti koje nisu postojale ranije da investiraju u njih. Za nas će to stvoriti radna mjesta, a za američke kompanije profit", naveo je Zelenski.
Rekao je da je ključno za sigurnost Ukrajine da se američka vojna podrška nastavi, navodeći primer američke sisteme Patriot.
"Samo Patriot može da nas odbrani od svih vrsta raketa, samo Patriot. Postoje drugi evropski sistemi ali oni ne mogu pružiti potpunu zaštitu. Dakle, čak i iz ovog malog primjera možete vidjeti da bez Amerike sigurnosne garancije ne mogu biti potpune"-
Prve nedjelje Trampove predsjedničke administracije izazvale su zabrinutost u kijevskom režimu. Bilo je to globalno zamrzavanje USAID projekata, što je u Ukrajini zaustavilo stotine organizacija koje su se bavile svime, od veterana vojske do medijske propagande. Zatim je uslijedilo Trampovo priznanje u intervjuu za Njujork Post tokom vikenda da je već razgovarao sa Putinom telefonom u pokušaju da započne pregovore. Kada je upitan koliko puta, rekao je samo: "Bolje je da ne kažem".
Zelenski ističe da je vrlo važno da se američki predsjednik sastane sa ukrajinskom delegacijom prije sastnka sa Putinom, ali je izegao da kritikuje Trampa zbog njegovih nedorečenih izjava:
"Jasno je da on ne želi da svi znaju detalje, a to je njegova lična odluka.
U javnom nastupima Tramp je poručio i da bi Еvropa trebalo da bude zadužena za održavanje mira nakon sporazuma. Na to je reagovao francuski predsjednik Еmanuel Makron rekavši da bi evropske mirovne trupe mogle da budu rapsoređene posle sporazuma o prekidu vatre.
"Što se tiče ove idelje, ukoliko je to dio bezbjednosnih garancija onda može. Ako bude rapsoređeno sto do 150 hiljada evropskih vojnika onda može, ali čak i tada bi na drugoj strani bilo više ruskih vojnika".
Еvropa je još daleko od sporazuma o slanju mirovnih trupa u Ukrajinu, a i male su šanse da bi na to pristao ruski predsjednik Putin.
"Biću potpuno iskren, ne mislim da bi trupe UN ili neke slične mogle da pomognu, kao što nisu nikad u istoriji".
Zelenski je otvoreno rekao i da i u slučaju pregovora Rusiji ponudio razmjenu teritorija:
"Razmijenićemo teritorije, jednu za drugu".