Migranti su izmješteni sa prostora graničnog prelaza Velika Kladuša Maljevac. Njih oko 200 pristalo je da ode nakon pregovora sa predstavnicima policije Unsko sanskog kantona.
Izmješteni su, autobusima, u halu bihaćke firme Miral. Time su, nakon sedam dana, stvoreni uslovi da se međunarodni granični prelaz otvori za saobraćaj. Hrvati su otvaranje uslovili odlaskom migranata. Tokom izmještanja, nije bilo incidenata.
Deblokadi prelaza prethodio je sastanak premijera Unsko-sanskog kantona sa velikokladuškim privrednicima koji su, u nedjelju, protestovali zbog gubitaka koje imaju zbog zatvorenog prelaza. Zbog velikog broja migranata, moglo da bude i zdravstvenih problema.
"Higijensko-epidemiološki uslovi, kad su u pitanju lokacije privremene prije svega, kad je u pitanju Kladuša, kad je u pitanju đački dom su neodržive i one sa zdravstvenog aspekta moraju biti tretirane na pravi način, jer ćemo imati vrlo brzo epidemiju bilo trbušnog tifusa bilo hepatitisa", kaže ministar zdravstva Unsko-sanskog kantona Hazim Kapić.
Kapić je ovo izjavio nakon sastanka sa rukovodstvom kantona i grada Bihaća. S njim je, da se uvjeri kakvo je stanje, došla i ministarka za izbjeglice i raseljena lica. Nju posebno brine veliki broj djece migranata.
"Ono što mi želimo da potenciramo ovdje, a to je zaštita djece bez obzira na njihov status i djeca moraju biti vakcinisana, moraju biti smještena. Praktično da im se obezbijedi adekvatna ishrana i da pokušamo da obezbijedimo i obrazovanje, odnosno neki neformalni vid obrazovne nastave", Semiha Borovac ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH
Prema podacima Službe za poslove sa strancima, među više od 20.000 otkrivenih migranata u BiH, evidentirano je više od 500 djece, dok je nedavno u bihaćkoj regiji otkriveno 66 djece bez pratnje roditelja koja su smještena u prihvatne centre Bira i hotel Sedra u Bihaću.