Male laži poput one: "Jedi, inače nećeš porasti", mogu nakratko olakšati život, ali se dijete tako uči laganju i gubi povjerenje u roditelje.
Čak 84 odsto roditelja laže djecu, najčešće kad žele da se ona bolje ponašaju, i daju im obećanja koja nikad neće ispuniti, pokazali su rezultati studije objavljene u listu “International Journal of Psychology”.
Dobar primjer takvih laži je prijetnja da će ostaviti dijete samo u prodavnici ako odmah ne krene s roditeljem prema kasi i lažno obećanje da će dobiti igračku ako ih poslušaju.
Istina povezuje roditelje s njihovom djecom
Istina je ključna za kvalitetan odnos roditelja i djeteta. Laganje će možda trenutno olakšati neugodnu situaciju, ali će spriječiti povezivanje roditelja i djeteta.
Učiti dijete o različitim situacijama koje će ga dočekati u životu može biti veoma teško, posebno kad je riječ o temama poput smrti, odnosima, seksu ili ljubavi.
Nemojte skrivati smrt kućnog ljubimca
Nakon smrti kućnog ljubimca nemojte djetetu izmišljati priče o tome kako je “Džeki otišao na selo” jer će dete pre ili kasnije doznati istinu. Recite mu da je uginuo i da je smrt sastavni dio svakog života. Recite istinu i pokažite detetu kako ste i vi tužni. Možete se zajedno prisjetiti srećnih trenutaka s ljubimcem. Tako će dete naučiti kako da se nosi sa bolom i iskaže svoje emocije, a i pripremiti se za druge gubitke.
Uz laganje dijete sporije uči važna pravila
Laganje može zakinuti mališane kad je riječ o učenju određenih pravila.
“ Ako uvijek lažem dijete kako bih ga naterala da uradi ovo ili ono, nikad neće naučiti zašto to treba uraditi. Ako stalno pribjegavate laganju, dijete ćete zakinuti za vrijedne prilike za učenje”, tvrdi kanadski psiholog Viktoria Talvar.
Mnogo laži vodi gubljenju povjerenja
Najteže posljedice ostavlja dugotrajno laganje. Djeca tad počinju da misle da roditeljima ne mogu vjerovati.
“Svaki put kad slažete dijete, propuštate priliku da razgovarate s njim otvoreno i iskreno i da mu tako pokazažete da vam se uvijek može obratiti, čak i ako je ono što želi da vam kaže čudno ili neugodno”, objašnjava američki pedijatar Mirijam Stopard.
Istina s vremenom postaje lakša
Samo je jedan način da saznate da li dijete spremno za istinu - kažite je. Razgovarajte polako, pratite reakciju i povucite se ako mislite da je to potrebno. Budite iskreni koliko možete, a da se dijete osjeća sigurno i da tačno zna kako će se to odraziti na njegov život.
(Mondo)