PAOLO KOELJO: Od nemirnog dječaka do najpopularnijeg svjetskog pisca

  • 24.03.2014. 14:48

Ljubitelji njegovih djela govore da im je svojim knjigama promijenio život. Najpoznatije djelo mu je “Alhemičar”, objavljen 1988. godine, koji je preveden na 67 svjetskih jezika. Trenutno je jedan od najpopularnijih pisaca na svijetu, ali i ponosni Brazilac. Naravno, u pitanju je Paolo Koeljo.

Koeljova životna priča do trenutka kada je postao priznat prvo u Brazilu, a potom i u svijetu je veoma zanimljiva. Malo ko bi pomislio da je sada 67-godišnji Brazilac bio veoma nemiran u mladosti, da je bio hipik, i da je proučavao magiju i okultizam. Privlačilo ga je sve što se kosilo sa onim kako su ga njegovi katolički roditelji vaspitavali, koji nisu odobravali njegove izbore.

Još kao tinejdžer znao je da želi da postane pisac, ali su se roditelji tome protivili. Zbog toga su ga poslali u psihijatrijsku bolnicu kada je imao 17 godina, iz koje je tri puta pobjegao, prije nego što je konačno pušten tri godine kasnije. Mnogi bi poslije toga bili ogorčeni, ali ne i Koeljo, koji je tada shvatio koji je njegov životni put.

“Oprostio sam. Sve se to dešava iz ljubavi, stalno. Kada postoji ljubav koju osjećate prema nekome drugom, ali želite da se ta osoba promijeni, da bude kao vi. I tada ta ljubav može da bude veoma destruktivna”, rekao je Koeljo o tom iskustvu.

Vrlo brzo kod Koelja je uslijedila hipi faza, privlačili su ga, kako sam kaže, ‘seks, droga i rokenrol’ i stil života koji se pojavio sedamdesetih godina prošlog vijeka. Iako je odlučio da studira pravo po izlasku iz psihijatrijske bolnice, vrlo brzo je odustao, i počeo je da piše, ali ne romane, već pjesme za brazilske muzičare koji su protestovali protiv vlasti Brazila. Zbog toga je više puta završio u zatvoru, a kada se malo primirio i promijenio nekoliko profesija došao je trenutak koji mu je u potpunosti promijenio život.

Taj trenutak desio se 1986. godine prilikom posjete Španiji, kada je prešao preko 800 hilometara na hodočašću do Santijago de Kompostele. To iskustvo navelo ga je da napiše roman “Dnevnik jednog čarobnjaka”, koji je objavljen na portugalskom jeziku. Poslije uspjeha te knjige u Brazilu napustio je svoj dotadašnji posao i odlučio da se posveti pisanju, na radost svih koji su pročitali bar jedno od njegovih djela.

Samo godinu dana kasnije ‘rođen’ je “Alhemičar”, kojeg je Koeljo napisao za samo dvije nedjelje u naletu inspiracije. U tom romanu Koeljo piše o mladom andaluzijskom pastiru Santjagu, koji iz Španije odlazi u egipatsku pustinju kako bi pronašao blago skriveno ispod piramida. Niko ne zna kakvo je to blago, ni da li će Santjago uspjeti u svom pohodu, a poruka knjige je da nikada ne treba odustajati od svojih snova i da je važno slušati svoje srce.

“Kada volimo, uvijek težimo da budemo bolji nego što smo sada. Kada težimo da postanemo bolji, sve oko nas takođe postalje bolje”, napisao je Koeljo u “Alhemičaru”.

Taj roman u prvom trenutku nije dobio veliku pažnju, ali je sve promijenio francuski prevod, pošto je “Alhemičar” postao jedna od najprodavanijih knjiga u Francuskoj. To je samo dovelo do toga da knjiga bude prevedena i na ostale najpoznatije jezike, a knjiga je postala svjetski fenomen.

“Alhemičar” je bez sumnje knjiga koja je prevedena na najviše jezika, a da ju je napisao autor koji je među živima.

Prema Koelju, “Alhemičar” je u posljednjih 20 godina prodat u oko 35 miliona kopija širom svijeta, a knjiga je uvrštena u jedno od najomiljenijih djela svih vremena u brojnim anketama. Od objavljivanja tog djela, Koeljo je počeo rjeđe da piše knjige, pa tako objavljuje jednu na svake dvije godine.

Razlog za to je što ima zanimljiv ritual, pošto sebi dozvoljava da počne sa pisanjem nove knjige tek pošto pronađe bijelo pero u januaru neparne godine. Nekima će to biti svakako čudno, ali je Brazilac od “Alhemičara” objavio veliki broj djela među kojima se izdvajaju “Vještica iz Portobela” i “Rukopis iz Akre”, koji se prošle godine pojavio i na srpskom jeziku.

“Kada pišem knjigu, pišem je za sebe. Reakcija je na čitaocu. Nije moja stvar da li se ona nekome sviđa ili ne”, jasan je Koeljo.

Koeljo je definitivno pisac kojeg najviše ljudi pravi na društvenim mrežama. Dobitnik je brojnih prestižnih međunarodnih nagrada, izabran je za člana Brazilske književne akademije, a od 2007. godine je ambasador mira Ujedinjenih nacija. Prije pet godina je dobio priznanje Ginisove knjige rekorda za autora čiji je roman preveden na najviše svjetskih jezika. Naravno, u pitanju je “Alhemičar”.

“Kada se najmanje nadamo, život nam donese izazov kojim testira našu hrabrost i volju za promjenom. U takvom trenutku nema smisla pretvarati se da se ništa nije desilo ili reći da nismo spremni. Izazov neće čekati, a život ne gleda u prošlost. Jedna nedjelja je dovoljno vremena da svako od nas odluči da li će ili neće prihvatiti svoju sudbinu”, poručuje Koeljo.

  • 10:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 10:55 Серија: Истине и лажи (12+)

    ''Серија, која је доживљела велики регионални успјех, и даље је на самом врху гледаности, у вама ће сигурно измамити најискренија осећања, а препрекама, динамиком и напетим развојем судбина ликова, 'купиће вас' и постати ваша омиљена домаћа серија.

  • 11:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 11:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 12:00 Емисија: Бизнис клуб (Р)

    ' Емисија: Бизнис клуб (Р)

  • 12:30 Аграр (Р)

    'Аграр (Р)