На Божић 1993. године почињен је масакр у Кравицама. Муслимани нису штедјели ни жене ни дјецу. Најстарија жртва масакра била је непокретна осамдесетдеветогодишња Мара Божић, коју су припадници тзв. Армије БиХ злостављали па живу запалили заједно са сином. Ратни војни инвалид и један од командира одбране Кравице Драган Николић присјећа се овог монструозног злочина за који дан данас нико није одговарао.
"Танкосаву Цветиновић су нашли у сијену, носили су је, била је непокретна и онда је девет пута уболи ножем. То је доказ једног иживљавања", прича Николић.
Злочин је почињен под вођством Насера Орића, а починиоци се деценијама послије шетају слободно. Српски народ у Подрињу мученички је страдао тада, а страда и данас непосредно од система државе која ћути на мучење и убиства на стотине жртава - порука је из Кравице.
"Кравицу су пљачкали и палили два и по мјесеца, а 24. марта када се Кравица ослободила затечен је стравичан призор - ни једна кућа није била усправно, лешеви су били на све стране. Правосуђе не ради свој посао", каже Радојка Филиповић, Републичка организација породица погинулих и заробљених војника и несталих цивила.
"Ми смо данас прије свега овдје да се поклонимо жртвама, запалимо свијеће и помолимо се за њихове душе, а и да упозоримо на све аномалије правосудног система државе у којој живимо. Српски народ је страдао и током прошлог вијека и у другом свјетском рату", каже Радан Остојић, предсједник Борачке организације Републике Српске.
Кравица је симбол страдања српског народа.
"Основна претпоставка је правда која може бар донијети мало сатисфакције онима који су изгубили своје најмилије", каже Лазар Продановић, начелник општине Братунац.
"Два мјесеца су овдје комшије, припадници другог народа над припадницима другог народа чинили злочине, враћали су се из дана у дан да пале, пљачкају, да се иживљавају", каже премијер Радован Вишковић.