Једно од рјешења за рачуне фирми које су под америчким санкцијама могло би да буде оснивање домаће банке која неће овисити о СВИФТ систему, кажу стручњаци. О свим могућим рјешењима наредних дана разговараће банкари и представници Владе Српске. А све то требало би да се ријеши и на нивоу БиХ.
- Уколико платни систем има проблеме цијела економија једне земље има проблем. Тако да ово питање није проблем само Републике Српске као што се покушава презентовати већ цијеле БиХ. И ја сам сигуран да просто морамо наћи рјешење да цијели платни систем заштитимо од екстерних шокова. Сигуран сам да људи који се баве монетарном политиком и платним прометом у Републици Српској и БиХ имају одговор на ово питање - каже Далибор Томаш, савјетник предсједника Владе Српске.
Амбасада САД врши притисак на банке, али банке морају да донесу коначну одлуку. Ако се настави срамна пракса увођења санкција и другим фирмама, ни банке неће моћи пословати.
- Општа друштвена клима учини то да предсједник Републике Српске не може да прими плату у својој земљи. То је скандал. Ко је онда власт у Републици Српској? Милорад Додик или амерички амбасадор? Ко онемогућава Милораду Додику да прими плату? Наши банкари који су кукавице. Наши банкари који гледају динар, а не своју част и достојанство - истиче Данијел Симић, предсједник Удружења новинара Републике Српске.
Санкције које се заснивају на спекулацијама и без чињеница, удар су на више стотина радника. Радна мјеста, кажу у Влади Српске, морају се сачувати.
- Стварају хаос, стварају друштво несигурности, атмосферу неповјерења то им је основни циљ. У таквим условима се лакше манипулише људима, а што је најтрагичније, на тај начин се угрожава егзистенција читавих породица фамилија у тим фирмама које су под санкцијама - изјавио је Данијел Егић, министар рада и борачко-инвалидске заштите.
Стручњаци упозоравају да банке не смију да затварају рачуне санкционисаним лицима, већ само не могу да отварају нове. Америчке санкције удариле су на основна људска права, али и на слободу медија.
АТВ већ трећу годину послује под санкцијама, сад већ по други пут.