Банке морају да раде по Уставу и Законима Републике Српске. Умјесто тога, слушају америчке службенике и у страху раде онако како они кажу. Тако крше законе земље у којој раде и више него добро профитирају. Не брине их то што крше ни основна људска права, па или не желе да исплате плате радницима санкционисаних фирми, или не желе да отворе рачуне пререгистрованим фирмама. Нешто ће, каже предсједник Републике, морати да мијењају.
"Дешава се да те банке радећи на такав начин руше читав политички, законски и уставни поредак у Републици Српској. Оне су обавезне да отварају рачуне јер смо ми као држава њима дали цертификате да то раде. Јер смо ми путем агенције дали могућност да остварују приходе од провизија и много чега другог. И ми сервисирамо то и данас се боримо за те банке, али не могу они на бази само једног усклика негдје са са стране уруше читав један систем. Зато ће морати и то код њих да се промијени у понашању", рекао је Милорад Додик, предсједник Републике Српске.
Банкарски сектор није изнад државе, каже Министар финансија и трезора у Савјету министара БиХ. Срђан Амиџић каже да банкари страхују од губитка свифт система, али се понашају као да им је тај систем већ одузет.
"Не можете ви тумачити дух ОФАК-ових одредби, већ постоји слово ОФАК-ових одредби и нико не спори да се оне као такве тумаче. Али било која произвољност доводи до тога да банке угрожавају саме себе. А то наравно може да има даље посљедице по читав систем. Регулатор, односно Агенција мора јасно да стави до знања банкарском систему да закони морају да се поштују. Наша законска рјешења нису пуно различита од оних у Европи и САД-у, само то мора да поштујемо", рекао је Срђан Амиџић, министар финансија и трезора у Савјету министара БиХ.
Због непрофесионалног понашања банака, стотине људи остало је без посла. Стотине страхују да ће изгубити посао. Поједине банке одбиле су да укњиже плате и радницима наше куће. То није ништа друго, него удар на основна људска права. Али и губитак повјерења грађана у банкарски систем.