Načelnik Sokoca

Bjelica o vremenu kada ga je oteo SFOR: Ukupna klima na Balkanu i dalje me podsjeća na to

  • Извор: СРНА
  • 14.05.2022. 12:52

Milovana Bjelicu, sadašnjeg načelnika opštine Sokolac, kidnapovali su pripadnici SFOR na današnji dan prije 18 godina u centru Sokoca, a na to vrijeme ga, kako je rekao, i sada podsjeća ukupna klima na Balkanu.

Bjelica je rekao da ga sadašnje vrijeme i razni vidovi pritisaka, te ukupna klima na Balkanu i šire podsjećaju na vrijeme kada je on uhapšen na Sokocu.

– Tada je jednoglasne odluke donosio OHR, posebno pri uvođenju različitih mjera i pritisaka na Republiku Srpsku i prema pojedincima iz Srpske, a danas vidimo da nema te potpune saglasnosti. Ali, opet se pokušavaju nametnuti takve mjere prema Srpskoj i pojedincima u Srpskoj uz prijetnju hapšnjenjima – istakao je Bjelica.

On je izrazio uvjerenje da je u vrijeme njegovog hapšenja od strane SFOR samo srpski narod bio uz njega i druge predstavnike Srba, ali nije imao snage i moći da bilo šta preduzme i ublaži teško stanje jer se pokazalo da se nije imalo s kim pregovarati.

Hapšenje bivšeg predsjednika Srpskog Sarajeva i visokog zvaničnika Srpske demokratske stranke tada je potvrdio portparol Stabilizacionih snaga Robert Laprese, navedeno je na portalu opštine Sokolac.

Pripadnici multinacionalnih snaga Sfora su 14. maja 2004. godine priveli Bjelicu pod sumnjom da pruža podršku optuženima za ratne zločine. Bjelica je transportovan na “sigurnu lokaciju”, gdje je obavljena istraga.

Kidnapovanje Bjelice obavljeno je, prema izjavama svjedoka, bez upotrebe sile, ali i bez pružanja otpora.

Načelnik Sokoca je naveo da je Radio “Slobodna Evropa” 14. maja 2004, između ostalog, prenio izjavu portparola Stabilizacionih snaga Roberta Lapresea da je Bjelica transportovan na sigurnu lokaciju gdje će biti obavljena istraga, da je hapšenje sprovedeno u okviru mandata Sfora, te da vjeruju da će visoki funkcioner SDS biti u stanju da iznese nove informacije o optuženima za ratne zločine i njihovu mrežu podrške u BiH.

Bjelica je, prema tvrdnjama medija, tokom rata bio jedan od najbližih saradnika prvog predsjednika Republike Srpske Radovana Karadžića.

Zbog sumnje da pruža podršku optuženima za ratne zločine, kako je tada navedeno, Bjelica se našao i na američkoj crnoj listi lica kojima je zamrznuta imovina i sredstva, kao i ulazak u SAD. Na toj listi nalazi se i danas sa još nekolicinom osoba iz javnog života Republike Srpske.

Policija Republike Srpske, kako su tada izjavili u Centru javne bezbjednosti Srpsko Sarajevo, nije bila obaviještena, niti je učestvovala u hapšenju na Sokocu.

Тагови: