Ми смо примједбовали да је кључни доказ Анекс 10 Дејтонског споразума, који је у чињеничном опису оптужнице и без чијег извођења, односно читања као доказ, није могуће извести било какав закључак о основаности оптужнице, односно донијети било какву осуђујућу пресуду, изјавио је Горан Бубић, адвокат Милорада Додика.
„Тужилаштво из суштинских разлога није прочитала овај доказ, одбрана је сматрала да нема сврхе да изводи своје доказе ако није изведен кључан доказ из оптужнице, ми на то имамо право. У том случају Тужилаштво нема правни основ да одговара на доказе одбране, оптужница би остала голо слово на папиру јер као доказ није изведен кључни аргумент“, рекао је Бубић.
Ако одбрана не износи доказе, онда Тужилаштво нема на шта да одговори, додаје Бубић. Међутим, суочили су се да једним формалистичким приступом гдје се инсистирало на провођењу доказа одбране
„Ми смо, да се смири ситуација, данас прихватили да се саслуша свједок Голић Сребренка, док смо остали код наше тврдње да се писмене доказе нема сврхе изводити док Тужилаштво не проведе као доказ читање Анекса 10 Дејтонског споразума. Одбрана од почетка тврди да тај документ нормално постоји, али с обзиром на правила у терету доказивања и с обзиром да Додика и Лукића штити пресумпција невиности, није било никакве потребе да трчимо у празан простор прије него што би се извео један такав доказ“, истакао је Бубић.
Што се тиче исказа свједока, Бубић каже да су могли да закључе примарну ствар, да је у складу са Уставом БиХ проведена сва формална процедура која је укључивала не само изгласавање закона у НСРС, већ и у Вијећу народа Републике Српске, с обзиром да је Клуб делегата бошњачког народа одустао, односно поништио свију првобитну иницијативу, а у погледу овог закона неизвршења одлука Уставног суда, практично су одбили уопште да расправљају, тако да су се стекли услови, према Уставу Републике Српске који је усаглашен са Уставом БиХ, да предсједник потпише два спорна указа и да се ти укази објаве у Службеном гласнику.
Осим тога, свједок је потврдила и неке алтернативне тезе одбране, а прије свега тиче се једне контрадикторности саме оптужнице.
„Јер ако Тужилаштво вјерује у моћ Кристијана Шмита, таквог какав јесте, да је ова два закона за која су потписани укази, поништио Кристијан Шмит онда апсолутно нема елементарних услова да би оптужница уопште егзистирала“, изјавио је Бубић.