Адвокат Горан Бубић изјавио је у завршној ријечи да је покушај криминализације Устава Републике Српске правно неодржив и да одлука Суда БиХ у поступку против предсједника Републике Милорада Додика не може бити никаква другачија осим ослобађајућа.
Бубић је рекао да је Тужилаштво БиХ "разапело" предсједника Републике између Устава Републике Српске и Кристијана Шмита.
Адвокат предсједника Српске је у завршној ријечи истакао да брани човјека, јер де јуре кривично дјело у овом случају не постоји.
Бубић је истакао да су Додикови савјетници свједочећи на Суду БиХ указали на то да Устав Српске не познаје могућност да предсједник Републике не потпише указ и да би у супротном могао кривично одговарати.
"Додик је поступио у складу са Уставом Републике Српске, а самим тим и са Уставом БиХ, са којим је усклађен", додао је Бубић.
Он је нагласио да Додик не спроводи своју већ политику коју је утврдила Народна скупштина Републике Српске, те да се при доношењу важних одлука увијек консултовао са савјетницима из свог окружења који су ауторитети у области права.
Додиков бранилац је подсјетио на такозвани сарајевски процес из 1983. године у којем је, између осталих, суђено Алији Изетбеговићу, наводећи да се радило о политички мотивисаном процесу усмјереном против слободе говора и мишљења, који је подијелио друштво, те имао далекосежне посљедице када је ријеч о одвајању БиХ од СФРЈ.
На реаговање судије Сене Узуновић о релевантности навођења овог примјера, Бубић је рекао да то има везе са садашњом БиХ.
Адвокат предсједника Републике осврнуо се и на појам међународна заједница, оцијенивши да је ријеч о значењу које се мијења временом.
Подсјетио је и на чињеницу да Савјет безбједности УН није усвојио резолуцију којом би Шмит био потврђен за високог представника, на шта је Узуновићева затражила да се врати на предмет суђења.
Бубић је одговорио да је ријеч о изношењу завршне ријечи пред првостепеним вијећем и да има право говорити о свему о чему је било ријечи у поступку.
Он је оцијенио да су у овом поступку Додик и вршилац дужности директора "Службеног гласника Републике Српске" Милош Лукић колатерална штета у борби слонова, односно борби унутар међународне заједнице.
Бубић је додао и да је Шмит био трабант донедавног америчког амбасадора у БиХ Мајкла Марфија.
Преслушавање тонског записа Додиковог говора на Козари који је извођен као доказ, Бубић је окарактерисао као покушај гушења слободе говора.
Истичући да је судски поступак иницирао Шмит, Бубић је додао да је он својим изјавама слао поруку да је пресуда донијета.
"Изјаве и одлуке Шмита су ван права јер је он непостављени странац који намјерава да елиминише политичког противника", рекао је Бубић и закључио да поступак нема везе са владавином права.
Бубић предложио ослобађајућу пресуду за предсједника Српске
Горан Бубић, који пред Судом БиХ брани предсједника Републике Српске Милорада Додика, на крају изношења завршних ријечи предложио је Суду да предсједнику Српске изрекне ослобађајућу пресуду.
Бубић је рекао да је увјерен да ће Суд овај предмет вратити тамо одакле је и почео, а то је у политику.
Током изношења завршних ријечи, Бубић је рекао да Кристијан Шмит не може тумачити легитимност свог постављења за високог представника већ да о томе мора постојати акт.
Појаснио је да у Анексу један Дејтонског споразума пише да је БиХ чланица УН, што искључује старатељство, а то значи да нико са стране не може доносити законе.
Он је поновио да високог представника потврђује УН, те да се овдје може рећи да је дошло до узурпације надлежности.
Бубић је у завршној ријечи представио и изјаве ранијих високих представника након што су завршили мандате у БиХ.
"Мислим да су то њихове најискреније изјаве. Кад овдје заврше мандат оду и пишу књиге и чланке", рекао је Бубић.
Осврћући се на легитимност Шмита, Бубић је истакао да нико разуман није и неће ставити печат и потпис у вези Шмитовог именовања.
Бубић је завршио изношење завршних ријечи након више од четири часа излагања, а изношење завршних ријечи започео је Додик који је раније најавио да ће му бити потребна два часа.