Profesor

Budimir: Definisati strategijski interes srpskog naroda

  • Извор: СРНА
  • 19.04.2022. 17:57

Profesor na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci Željko Budimir rekao je danas u Beogradu da je za Srbe najvažnije da izdrže ukrajinsku krizu i njene posljedice, ističući da je to moguće samo ako bude definisan strategijski interes na nivou srpskog naroda.

Budimir je istakao da će Srpska ostati vojno neutralna ako Srbija zadrži vojno neutralni status, jer drugačije ne može da bude.

- U narodu u Republici Srpskoj postoji jedinstvo, a prema svim istraživanjima, 90 odsto srpskog naroda je na strani ruske države, iz prostog razloga što nemamo drugi izbor - rekao je Budimir na tribini "Rat u Ukrajini - šta znači srpska neutralnost".

On je ukazao da se u BiH trenutno dešava isto što se događalo i u svim kolonijama, a to je formiranje vladajuće nacije, što Zapad pokušava da napravi od Bošnjaka, koji uz pomoć zapadnih sila atakuju na Republiku Srpsku.

Dekan banjalučkog Fakulteta bezbjednosnih nauka Predrag Ćeranić smatra da Srbi treba da pričekaju i da stav koji Srbija trenutno ima održi i razvuče dokle god je to moguće, jer mnogo toga zavisi od bitke za Donbas, koja bi, prema ruskim procjenama, trebalo da traje četiri sedmice.

- Mnogo toga podsjeća na 1941. godinu, kada je Kraljevina Јugoslavija pokušala da bude neutralna, ali nije uspjela u tome, jer je potpisan sporazum Cvetković–Maček. Uvođenje sankcija Rusiji bi bio neki novi sporazum Cvetković–Maček. Zato treba učiniti sve da se na svaki način sačeka da se završi bitka za Donbas, kada će mnoge stvari biti jasnije - smatra Ćeranić.

Advokat Goran Petronijević ukazao je da u aktuelnom sukobu Zapada i Rusije značajnu ulogu igraju mediji, ističući da su oni neizostavni u pripremi, a posebno u vođenju savremenih ratnih sukoba.

On je podsjetio da se u terminologiji međunarodnih sukoba ustalio termin "hibridni rat", koji predstavlja široku, gotovo sveobuhvatnu aktivnost jedne ili više zemalja uperenu na nanošenje štete protiv jedne ili više država, a nerijetko i čitavog čovječanstva.

Petronijević je istakao da je u savremenoj eri brzina prenošenja informacija dostigla nevjerovatne razmjere, zbog čega je postalo nemoguće da se prije puštanja provjeri njihova istinitost.

- Informacije ili dezinformacije se šire trenutno, uz pomoć interneta i društvenih mreža, pa se može reći da umesto dosadašnje maksima da "deset puta ponovljena laž postaje istina" sada se može preimenovati u maksimu `jednom na internetu objavljena informacija ili dezinformacija postaje istina - objasnio je Petronijević.

Prema njegovim riječima, globalistički neoliberalni Zapad već duže vrijeme razvija ovu komponentu "hibridnog rata" i na taj način stvara ozbiljnu prednost u razrešavanju međunarodnih odnosa.

- Zapad se dugo i ozbiljno pripremao za ovakvu vrstu rata, u kojem informacije, odnosno dezinformacije koje plasira, postaju dominantne - naveo je Petronijević.

Novinar i publicista Đuro Bilbija poručio je da barikada vojne neutralnosti Srpske i Srbije može i mora da se brani.

- Ta barikada će biti sigurnija nakon ruske pobede u Ukrajini, koja će imati i već ima planetarne posledice. Sa odbranjenom barikadom neutralnosti, sa produbljivanjem, proširivanjem i jačanjem veza Beograda i Banjaluke, kao i sa istovremenim pomaganjem srpstva u Crnoj Gori da povrati svoje istorijske pozicije, moći ćemo da čekamo realne plodove demontaže američke hegemonije - rekao je Bilbija.

On smatra da bi uvođenje sankcija Rusiji bilo protivno cijelom toku srpske istorije, zbog čega Srbi treba pravilno da izaberu.

- Na nama je i da budemo na nivou mogućeg izbora, utoliko pre što će to imati dimenziju stajanja na pravu stranu istorije - poručio je Bilbija.

  • 14:00 Филм (Р)

    '' Филм (Р)

  • 15:30 Документарни програм (Р)

    '' Документарни програм (Р)

  • 16:30 Вијести у 16:30

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 16:40 Наша Српска (Р)

    Народ Прича (Р)

  • 17:00 Одметница (Р) (12+)

    Одметница (Р) (12+)

  • 17:50 Емисија: Тајне музеја

    '''Емисија: Тајне музеја