Помјерање старосне границе за кривичну одговорност малољетних починилаца кривичних дјела и евентуална кривична одговорност родитеља за дјела која су починила дјеца, најактуалнија су питања о којима ће бити ријечи на међународном научном савјетовању које се одржава у Бањалуци.
Министар правде Републике Српске Милош Букејловић истакао је да је у Српској Кривичним закоником дефинисано ко може одговарати за кривична дјела и до које године дјеца не могу бити кривично гоњена.
Говорећи о могућности да се добна граница за кривичну одговорност са 14 помјери на 12 година, Букејловић је навео да су сви релевантни стручњаци у Србији и Републици Српској процијенили да се тиме не би постигао ефекат.
"Покренули смо бројне кораке у превенцији, јер сматрамо да је ту одговор", рекао је Букајловић новинарима прије почетка савјетовања.
Предсједник Српског удружења за кривичноправну теорију и праксу Станко Бејатовић навео је да се ово савјетовање 15. пут организује у Републици Српској.
"Тренутно нема актуелније теме у области кривичног права од малољетних учинилаца кривичних дјела и дјеце жртава кривичних дјела. Тренутно стање малољетничке делинквенције обавезује све нас који се бавимо овом проблематиком да надлежним органима укажемо како се што успјешније борити против овакве друштвене појаве", нагласио је Бејатовић.
Државни секретар у Министарству правде Србије Ливија Павићевић рекла је да је тема овог савјетовања јако актуелна јер је прије мање од годину дана Србију задесио невиђен масакр у којем је дијете починилац кривичног дјела, а дјеца су и жртве.
Она је навела да је у Србију стигло мноштво иницијатива радној групи за измјене законских рјешења која регулишу ову област, те подсјетила да родитељи не могу да одговарају за кривично дјело које је починило дијете, евентуално могу да одговарају за накнаду штете.
На Међународном научном савјетовању у Бањалуци под називом "Ђеца и малољетници као учиниоци и жртве кривичних дјела - законодавни и институционални одговор" учествоваће бројни стручњаци из области малољетничке делинквенције из Републике Српске, Србије, Црне Горе и ФБиХ.
Поводом савјетовања објављен је зборник 28 научних и стручних радова који представљају савремене погледе на проблем малољетничке делинквенције из угла научних радника и стручњака из праксе, судија, тужилаца, љекара, адвоката, социјалних радника.
Организатори дводневног савјетовања су Народна скупштина Републике Српске, Министарство правде, Удружење правника Републике Српске и Српско удружење за кривичноправну теорију и праксу из Београда.