Делегат српског народа у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ Сњежана Новаковић Бурсаћ рекла је да је прилично тужно посматрати реакције на најављени изборни закон Републике Српске људи који су у политици деценијама и који се упињу да буду лидери, а који нису били у стању да прочитају или разумију ни први члан важећег Изборног закона БиХ.
"Наиме, Члан 1 Изборног закона БиХ јасно прописује да се тим законом уређује избор чланова и делегата Парламентарне скупштине и чланова Предсједништва БиХ, те да се уређују принципи за изборе на свим другим нивоима, што само по себи имплицира да се избори на другим нивоима морају регулисати другим законима", навела је она.
Нажалост, додала је Бурсаћева, већина такозваних опозиционих лидера је до изнимних размјера развила поданички рефлекс, па само препричавају поруке које им пошаљу ментори, а не читају важећи Устав и законе.
"То представља својеврсни проблем јер би било добро да у Републици Српској постоји здрава, конструктивна и добронамјерна опозиција, а не постојећа група која као да се такмичи у томе ко ће више да облати званичне институције и процесе у Републици. Ваљда их по томе ментори вреднују", оцијенила је Бурсаћева.
Да се заиста баве изборним процесима и законима, рекла је она, видјели би да ни тексту измјена и допуна Изборног закона који је у парламентарну процедуру упутила СДА, а коју су наравно објеручке подржали ПДП, СДС и Странка за правду и ред, није предвиђена измјена поменутог члана и да тамо нема никаквих конкретних рјешења за оно за шта се начелно залажу у смислу увођења технологија, али има недопустивог давања овлаштења ЦИК-у која им је очито важнија од парламената.
"Из свега наведеног може се закључити да наши опозиционари кличу на помен нових технологија, вјерујући у обећања и маштарије како постоје софтвери који ће их инсталирати у ред побједника избора кад већ годинама то не успијевају постати на регуларним бирачким мјестима чему свједоче како они, тако и њихови активисти и посматрачи широм Републике Српске", истакла је Бурсаћева.