Част

Цицовић: Орден од Додика захтјев за још снажније представљање Српске

  • Извор: СРНА
  • 14.01.2024. 10:18

Шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић рекао је да добијање Ордена Карађорђеве звијезде другог реда, којим га је одликовао предсједник Републике Српске Милорад Додик, за њега значи част, али и захтјев за још већом одговорношћу и снажнијим радом на промоцији и представљању Српске у Србији и јачању сарадње ове двије републике.

”Одликовање које сам добио од предсједника Републике Српске за мене, прије свега, значи потврду свега што смо Представништво и ја радили на промоцији и представљању Републике Српске у Србији, на подстицању и јачању сарадње Српске и Србије. То је потврда да је то што смо радили вриједило и препознато и награђено једним овако високим признањем", рекао је Цицовић за Срну. 

Он је додао да посебно у наредном периоду обавезује чињеница да је признање примио од човјека који је показао и показује и сада изузетно чврст карактер у одбрани Републике Српске од свих насртаја. 

"То, такође, додатно оснажује и подстиче све оно што ми у наредном периоду треба да радимо и да лично у наредном периоду искажем још снажнији и чвршћи карактер у свим пословима који су везани за Републику Српску и Србију", рекао је Цицовић. 

Признање је, додао је Цицовић, потврда да су вриједили послови које Представништво обавља на развијању односа Српске и Србије, који су снажни и никада нису били бољи и садржајнији. 

"Помоћи и подршке из Србије никад није недостајало, али у посљедњих 10 година та сарадња је на изузетно високом нивоу, прије свега и због чињенице што су два предсједника Милорад Додик и Александар Вучић на вријеме препознали шта је то важно што треба да радимо како би се супротставили свим насртајима и на Српску и на Србију", навео је шеф Представништва Републике Српске у Србији. 

Прије свега, истакао је Цицовић, темељи те сарадње били су послови у вези са очувањем националног идентитета, културе, традиције, обичаја, српског језика и писма, те православне вјере. 

"Такав приступ у послу је довео до тога да заједно радимо на обиљежавању значајних датума из српске историје, на успостави културе сјећања, јер на тај начин потврђујемо да поштујемо све наше страдалнике који су уградили животе у темеље Републике Српске и Србије. На тај начин показујемо да поштујемо прошлост, а поштујући прошлост сигурно ћемо на најбољи начин знати да дефинишемо и будућност", рекао је Цицовић. 

Он је подсјетио да Српска и Србија заједно обиљежавају Дан српског јединства, слободе и националне заставе, тробојке славом овјенчане, као и да заједно раде и на изградњи односа са свим комшијама и онима који у региону треба да са Србијом и Српском граде будућност, мир и стабилност у региону. 

"Јер, ми увијек борећи се за своју слободу и индентитет, шаљемо потпуно јасну поруку да, колико год нам је важна наша слобода и да сачувамо наш идентитет, културу, традицију, обичаје, српски језик и ћирилицу, толико нам је важна и слобода и идентитет свих наших комшија који са нама живе у овом региону", истакао је Цицовић. 

Он је додао да су у Представништву Српске у Србији потпуно свјесни да су им најважнији послови који се односе на све што Србија и Српска раде на јединству и саборности. 

"Јер, само јединствени и сабрани, јединствени као народ, а изузетно нам је важно и политичко јединство, можемо се супротставити свим изазовима и искушењима пред којима се налазе Република Српска и Србија", поручио је Цицовић.

Девети јануар се слави као Дан Републике Српске јер је тог датума 1992. године настала под првобитним називом Република српског народа у БиХ. 

Српску су основали српски посланици у тадашњој Скупштини БиХ након што су прегласани у кључним питањима о опстанку Југославије, а припадници друга два народа кренули у сецесију мимо воље Срба, који су имали статус конститутивног народа. 

Назив Република српског народа у БиХ био је у употреби до 28. фебруара 1992. године и проглашења првог Устава, када је замијењен са Српска Република БиХ који је кориштен до 12. августа 1992. године, када је уведен Српска Република. Тај назив септембра 1992. године замијењен је садашњим - Република Српска.

Пратите нас и путем Вибера