Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Pero Ćorić izjavio je da u fokusu svih politika mora biti rast i razvoj domaćih privrednih društava sa snažnom primarnom proizvodnjom kao osnovom razvoja prerađivačkog sektora.
- Zajedničkim snagama moramo pronaći model kojim bi se oduprli izazovima i, na kraju krajeva, Srpsku održali stabilnom, a to podrazumijeva da moramo povećati fizički obim proizvodnje, ekonomsku stabilnost, kao i nezavisnost energetskog sistema - rekao je Ćorić u intervjuu Srni.
CILJ - OČUVATI VITALNOST PREDUZEĆA
On je konstatovao da je, usljed nepovoljnih ekonomskih okolnosti izazvanih sukobom u Ukrajini, uslijedilo usporavanje privredne aktivnosti u Evropi, pa samim tim i u Republici Srpskoj.
Ćorić je u tom kontekstu naveo da je bruto domaći proizvod Republike Srpske u prva tri mjeseca ove godine zabilježio rast od 0,9 odsto, što govori da privredna aktivnost usporava, ali i dalje ostvaruje pozitivne stope rasta.
- Industrijska proizvodnja u Srpskoj za prvih pet mjeseci ove godine smanjena je za 2,6 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Bilježimo i pad prerađivačke industrije u odnosu na prošlu godinu za pet odsto, a imamo i prosječni godišnji rast cijena za prvih pet mjeseci više od 10 odsto - rekao je Ćorić.
On je ukazao da su na ovakve negativne ekonomske pokazatelje, osim sukoba u Ukrajini, uticali i energetska kriza, inflacija i nedostatak radne snage koji je prisutan u posljednje vrijeme.
Ćorić je naglasio da je jaka privreda najbolji odgovor na poremećaje globalnog tržišta.
- Cilj je sačuvati vitalnost preduzeća i da iz ove krize izađu sa pristojnom likvidnošću. Јedan od glavnih zadataka mora biti i smanjenje cijena robe široke potrošnje kako bi se pomoglo građanima Srpske - napomenuo je Ćorić.
OKRENUTI SE ALTERNATIVNIM KUPCIMA ZBOG SMANJENIH NARUDŽBI IZ EU
Ćorić je konstatovao da inflacija u Srpskoj polako popušta, ali ne i kriza u koju je zapala domaća privreda, jer su smanjene narudžbe iz inostranstva, prvenstveno iz EU, te se mnoga preduzeća suočavaju sa neizvjesnošću narudžbi do kraja godine.
- Privreda, prije svega EU, kao najznačajnijeg spoljnotrgovinskog partnera Republike Srpske, u izvjesnoj je stagnaciji. Mnoga preduzeća iz zemalja Unije imaju manjak poslova, a čak su imala i prinudne odmore od pola sedmice, sedmicu prije sezone godišnjih odmora - naveo je Ćorić.
On je istakao da su smanjena potrošnja u evropskim zemljama i negativni efekti rata u Ukrajini uticali na privredu EU, što se, nažalost, odrazilo i na domaću privredu.
- Narudžbe su u prosjeku manje od pet do 20 odsto u zavisnosti od toga ko su ino-partneri naših preduzeća, odnosno koliko su ti kupci pogođeni globalnim kretanjima izazvanim sukobom u Ukrajini i energetskom krizom - rekao je Ćorić.
On je naveo da u metalskom sektoru dio preduzeća ima toliko posla da ne stižu sve da završe, dok dio ima pad narudžbi i do 40 odsto, te dodao da je slično i u obućarskoj industriji.
Ćorić je naglasio da treba pojačati prisustvo kompanija iz Srpske na globalnim tržištima, odnosno da se okrenu alternativnim kupcima, jer na taj način mogu da kompenzuju pad narudžbi.
- Nažalost, otežavajuća okolnost je da je naša privreda usko specijalizovana i nema veliku fleksibilnost za preorijentaciju ka drugim kupcima - ukazao je Ćorić.
POKRETANJE PROЈEKATA ČINI STABILNIЈIM ENERGETSKI SEKTOR
Ćorić je naveo da je Republika Srpska energetski nezavisna kada je riječ o električnoj energiji, što je prednost u odnosu na druge privrede pod uslovom da su svi energetski kapaciteti u pogonu, prije svega termoelektrane.
On je istakao da su energetskoj stabilnosti doprinijeli povoljni meteorološki uslovi u vezi sa hidroelektranama, kao i kapaciteti obnovljivih izvora energije - solarne elektrane.
- Što se tiče ostalih energenata, nafte i naftnih derivata, povoljna je činjenica da je berzanska cijena sirove nafte u konstantnom padu od avgusta prošle godine i da je sadašnja cijena oko 70 dolara po barelu, što se odrazilo na smanjenje cijena naftnih derivata u odnosu na prošlogodišnje cijene - rekao je Ćorić.
On je poručio da će pokretanje velikih projekata u oblasti hidro i solarne energije u budućnosti sigurno učiniti Srpsku stabilnijom po pitanju energetskog sektora.