Након писма АТВ-у

Да ли амбасадор Рајли жели да буде цензор медија у Српској?

  • Извор: СРНА
  • 18.01.2024. 11:36

Након писма амбасадора Велике Британије у БиХ Џулијана Рајлија упућеног главном и одговорном уреднику Алтернативне телевизије Милијани Кос, поставља се логично питање да ли новинари из Републике Српске, прије него ураде свој посао, прво треба да иду на консултације у британску Амбасаду, односно да ли се овај дипломата препоручује за цензора српских медија?

С обзиром на то да је сам Рајли рекао да је "забринут" због прилога АТВ од 16. јануара у вези са санкцијама које је Велика Британија увела маркетиншкој агенцији "Маниа" јер је била ангажована у организацији прославе Дана Републике Српске, поставља се и питање да ли се иза тога крије његова жеља да преузме улогу уредника у медијима у Републици Српској и кроји уређивачку политику!?

Вјероватно у новије вријеме нигд‌је у свијету, осим у БиХ, није забиљежено да амбасадор неке државе пише писмо главном и одговорном уреднику медија у земљи домаћина, јер "није задовољан" новинарским извјештајем.

Цијели случај се може посматрати и као дипломатски скандал, јер амбасадор врши директни притисак на медије и њихову уређивачку политику. Занимљиво је да амбасадор Рајли долази из Велике Британије, земље која се декларише као једна од оних која поштује новинарске слободе, заговара слободу јавне ријечи и плурализам мишљења.

Треба подсјетити да је АТВ радио "спорни" прилог о теми у којем се спомиње ангажман шефа Политичког од‌јељења Амбасаде Велике Британије Хелен Флукер која је већ раније изазвала интересовање јавности у Републици Српској након сазнања да је "истраживала колику подршку има предсједник Републике Српске Милорад Додик у Српској и ван ње", а била је задужена и за "праћење обљежавања Дана Републике и дала процјену да би требало санкционисати маркетиншку агенцију 'Манија'".

Новинари АТВ су овој теми приступили професионално и објективно, те су тражили и коментар Амбасаде Велике Британије у БиХ трагајући за чињеницама и дајући могућност да се чује и њихова страна приче. Међутим, одговор на конкретно постављено питање нису добили, али је услиједило писмо амбасадора које се, најблаже речено, може протумачити као притисак и директно мијешање у уређивачку политику.

Јавност Републике Српске с правом се пита у чему је погријешио АТВ, будући да су се држали професионалних стандарда, истражујући актуелну тему и поштујући правило да се чује и друга страна, као и максиму: "Чињенице су свете, а коментари слободни".

Можда је сама тема, за амбасадора Рајлија, сав гријех АТВ-а, али за јавност у Републици Српској је веома занимљива јер има право на истину.

Главни и одговорни уредник АТВ-а Милијана Кос изјавила је Срни да јој није познато да амбасадор неке земље, за којег се јасно зна шта су му обавезе, пише главном уреднику медија, те да је то доживјела као директан притисак на професионалан рад.

"Ту је, очигледно присутна одређена доза њиховог страха да ли ћемо ми да наставимо да истражујемо и извјесну госпођу и све који на овим просторима не раде у складу са оним што им њихова држава даје као обавезу када долазе у неку земљу као дипломате", навела је Кос.

Кос је рекла да је, након писма амбасадора, схватила да је АТВ очигледно направио прави потез, објавивши прилог у којем је указао на људе који раде у британској Амабасади у БиХ, односно њихове евентуалне намјера и циљеве након санкција које су увели агенцији "Маниа", која је била ангажована у организацији прославе Дана Републике Српске.

Она је оцијенила да је неконвенционално то што раде Рајли и појединци из Амбасаде у БиХ, па је тако доживјела и ово писмо.

"Веома добро знамо да се и британска и америчка амбасада огласе неким саопштењем, а овај пут је писмо директно послато на моје име. То сам разумјела као притисак и, након консултација са руководством куће, и одговорила. Не допуштам било какву врсту притиска било кога, па ако долази и од те неке моћне државе као што је Велика Британија. Могли су да нађу други начин да нам се обрате ако мисле да нешто нисмо добро урадили или, као што сам навела у писму, предузму радње које им закон у БиХ, односно у Републици Српској дозвољава", рекла је Кос за Срну.

Она је истакла да је у свом писму позвала амбасадора Рајлија да посјети АТВ и увјери се у професионалан рад ове медијске куће, подсјетивши да су тражили став Амбасаде и када су "правили" причу о Хелен Флукер.

"Послали смо питање да ли је тачно да је та особа, рећи ћу жаргонски, неко ко овд‌је ведри и облачи, узима себи за право да санкционише појединце, колективе, институције у Републици Српској. Нисмо добили одговор. Прилог о томе је завршен у 15.00 часова и они су имали шест сати да одговоре. У одговору који смо добили ниједном ријечју нису поменули особу на коју смо ми указали и тражили информацију. Прилог би, можда, могао да буде другачији да су они одговорили на постављено питање", појаснила је Кос.

Она је поручила да се запослени у АТВ ничега не плаше, настављају да раде објективно и професионално, као што ради и велики број медија у Републици Српској, међу којима је свакако и Новинска агенција Републике Српске - Срна.

"Крајње је вријеме да се свима који мисле да имају право да утичу на рад медија покаже да то ни у ком случају не могу", нагласила је Кос и подсјетила да је АТВ већ трећу годину под америчким санкцијама уведеним без икаквог образложења Амбасаде САД у БиХ.

Она је навела да су санкције резултат њихове произвољне квалификације што је апсурд. "Те произвољне квалификације су објављене у неком саопштењу из Амбасаде САД, а када ми хоћемо да имамо све информације, да добијемо одговоре на сва питања и професионално обавимо свој посао како би јавности предочили истиниту и објективну причу - не добијемо одговор", истакла је Кос.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: