Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Vlado Đajić rekao je da je u Univerzitetskom kliničkom centru (UKC) Republike Srpske ispoštovana zakonska procedura u vezi sa nabavkom i korištenjem kiseonika i naglasio da je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković izazivanjem vještačke "afere kiseonik" počinio najgnusniji zločin prema sopstvenom narodu.
"Uplašio je i pacijente i njihovu rodbinu i želio da odbiju korištenje kiseonika i time dovede do najtežih oblika pa i do smrti pacijenata. Samim tim je preko žrtava želio da dođe do republičke vlasti kao što je došao do vlasti u Banjaluci, nažalost preko umrlog Davida Dragičevića", rekao je Đajić novinarima u Narodnoj skupštini Republike Srpske u Banjaluci.
Kako je naglasio, treba da je sramota i njega i predsjednika svih stranaka koji su na mitingu u Banjaluci tražili da se uhapse premijer, ministar i on zbog korištenja kiseonika.
"Tvrdili su da je učinjeno krivično djelo, ali je Republičko tužilaštvo juče saopštilo da je odbacilo sve elemente optužbe", naveo je Đajić.
On je dodao da je ostalo da još Okružno tužilaštvo potvrdi da je korišteni kiseonik ispravan, kao što je to utvrdila i kompetentna laboratorija.
"Na ponovnom konkursu koji je bio otvoren za sve, prijavilo se 11 firmi i opet je pobijedila firma TGT. To je bio dokaz o prikupljanju jeftinih političkih poena Draška Stanivukovića kome ništa nije sveto", rekao je Đajić.
Đajić naglašava da je sve bilo po zakonu u slučaju kiseonik i da nema udruženog zločinačkog poduhvata.
"Isto tako čekamo i drugi dio gdje će se tačno utvrditi da je u UKC-u korišten ispravan kiseonik", rekao je Đajić, koji je i generalni direktor UKC-a.
Republičko javno tužilaštvo saopštilo je juče da je, na osnovu analize pribavljene dokumentacije, utvrđeno da ne postoje dokazi da su lica prijavljena u vezi sa zloupotrebom prilikom nabavke tehničkog kiseonika za potrebe Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske djelovala kao grupa ili organizovana kriminalna grupa.
"U odnosu na drugi dio krivične prijave koji se odnosi na krivična djela protiv zdravlja ljudi, protiv pravnog saobraćaja, protiv privrede i platnog prometa, odnosno upotrebu tehničkog kiseonika radi liječenja pacijenata i klasifikovanje ovog gasa kao medicinskog lijeka, te njegovog uticaja na zdravlje pacijenata i štetnost za zdravlje ljudi, nadležno je Okružno javno tužilaštvo u Banjaluci, zbog čega je cjelokupan spis dostavljen ovom tužilaštvu na dalje postupanje", navodi se u saopštenju iz ovog tužilaštva.