"Граница постоји"

Дакић: Шмит изузетно свјестан своје правне ситуације

  • 24.02.2024. 11:15

Доцент доктор Драган Дакић у подкасту "Граница постоји" по први пут говори о могућностима да се Кристијан Шмит појави пред њемачким судом због кршења људских права свих грађана дејтонске БиХ наметањем одлука у покушају да се без легитимитета представи као високи представник.

"Рекао бих да је можда посебно занимљива чињеница његове повезаности са милитантним групама у самој Њемачкој које су у сјени или у смислу великог његоватеља лика и дјела одређених нацистичких војника, лидера и тако даље. Тако да је он као такав препознат у самом њемачком друштву и њемачкој јавности. У правном смислу нама то не игра неку улогу. Ми њега овдје имамо па имамо. Каквом политичком или неком другом комбинаториком је баш он лице које је изабрано и послано овдје јер ми баш и немамо неку претјерану историју љубави и сарадње са Њемачком", каже Дакић и додаје:

Зашто је важно шта ми мислимо? Као што је ваш подкаст носи назив „Граница постоји“, у том смислу граница је уцртана у Дејтонском мировном споразуму и тиче се нашег капацитета као уговорне стране. У том међународном споразуму јако је важно да знамо да је Дејтонски споразум мировни споразум и они су специфична категорија међународних уговора јер је предмет који они регулишу доста осјетљив. Они се доносе да би се смирили ратни сукоби и представљају баланс интереса завађених. Баланс је јако добро прецизиран у тексту Дејтонског мировног споразума. Ми користећи се својим капацитетом уговорне стране најмање што можемо јесте да се изјаснимо о лику који треба да обнаша функцију Високог представника у БиХ.

Не могу да допустим, не могу да схватим да неко може да наступа у том капацитету без макар елементарне обзирности да је дошао међу цивилизован народ, цивилизован свијет, има своју традицију, своју културу и има једноставно свијест о праву и систему правном на нашим просторима. А са друге стране имамо дипломату који се тако понаша, сматрам да је то недопустиво јер једноставно не желим то свом народу. То није у реду. Осим што није правно", рекао је Дакић у подкасту "Граница постоји".

Он је изнио тезе због којих сматра да Шмит нема законодавна овлашћења

"Ја сам изнио неке основне тезе због којих сматрам да Кристијан Шмит нема законодавна овлашћења и да их он користи супротно Вашим, Вашим, наших гледаоца, нашим судским правима. У БиХ важи европска конвенција о заштити људских права која нама гарантује право да бирамо али шта нама значи да ми изаберемо наше парламентарце ако нама један човјек који је неизабран, доноси законе.

Суштина са претходно именованим високим представницима који су именовани Резолуцијом Савјета безбједности је у томе да су они имунизовани од судског процеса и акти који они донесу нема суда да им суди. Имали смо међународну праксу у том смислу. Рецимо „Берић и други против БиХ“ гдје је сам Европски суд за људска права рекао да постоји Резолуција Савјета безбједности, то ми читамо као трансфер моћи са Савјета безбједности на Високог представника, не постоји наша надлежност јер самим тим Савјету безбједности не може нико да суди. Међутим, та линија, тај линк, у овом конкретном случају у овој правној ситуацији коју ми имамо овдје не постоји", рекао је Дакић.

Дакић истиче да је Шмит изузетно свјестан своје правне ситуације.

"Ја бих рекао да је и сам господин Шмит изузетно свјестан своје правне ситуације. Њу можемо да видимо из његовог понашања односно из његових изјава гдје говори да неће доносити индивидуалне одлуке о смјењивању изабраних представника. Ја верујем да то није због љубави према изабраним представницима или због његовог уважавања изборне воље грађана јер њу је већ кршио.

У нешто бољој ситуацији су лица која трпе посљедице његовог дјеловања, а то су господин Додик и господин Лукић против којих се на основу закона које је он донио води поступак. У том смислу је њихов процесни капацитет је далеко већи да оспоравају легислативну активност самог Кристијана Шмита и колико сам чуо из најаве одбране господина Додика, конкретно колега Нобило је о томе говорио, да ће одбрана ићи у том правцу. Ја сам доста оптимистичан у том сегменту да ће успјети да се направи добар резултат али да не чекамо ми то односно да имамо и неке друге аргументе на нашој страни.

Без обзира на исход пред нашим судом таквог неког поступка, сад други су практични и политички ефекти, једноставно таква пресуда која би била осуђујућа за било ког од ових оптужених не може да издржи тест пред неком вишом судском инстанцом. Друго је то колико ће се времена изгубити да се дође до позитивног рјешења и какве би то ефекте имало конкретно на каријере људи али и на систем у Републици Српској али и на односе у БиХ.

Ја никако не бих прихватио да кажем као доктор правни наука да било који високи представник легитимно врши легислативно овлашћења, не. Немате чак ни у тексту Бонских овлашћења. То не постоји. То је изведено. Чак и да је именован легитимно од стране Савјета безбједности та врста активности и даље је нелегитимна само на нашу несрећу је имунизована. Нема правног лијека против ње, али то не значи да је легитимна. Напротив", рекао је Дакић.


Пратите нас и путем Вибера