Ово што се данас десило, десило се први пут у историји Републике Српске. Српска користи капацитет уговорне стране у Дејтонском споразуму. Народна скупштина данас је покренула правни механизам заштите интереса Републике Српске које предвиђа међународно право и које даје свакој уговорници једног међународног уговора, поручио је ово професор међународног права Драган Дакић.
- Ово данас што се десило, десило се први пут у историји Републике Српске. Српска користи капацитет уговорне стране у Дејтонском споразуму. Ово је што је Народна скупштина данас урадила је покретање правног механизма заштите интереса Републике Српске које предвиђа међународно право и које даје свакој уговорници једног међународног уговора. Дејтон је са свим својим корпусом, прије свега мислим на анекса, дио општег међународног права да уређује једну врло осјетљиву област, а то је мир, међународни мир, високо интернационализован међународни уговор и по броју уговорница и по броју свједока, али кроз активности Савјета безбједности који је формално одобрио Дејтонски мировни споразум и тиме га увео у корпус општег међународног права. Ово значи да све државе, не само уговорници и свједоци морају да поштују оно што је прописано Дејтоном - наглашава Дакић те додаје:
- Оно што је у овом конкретном случају прекршено, од стране прије свега, једне од уговорница, која се појавила као коспонзор, мислим на Хрватску и од свједока, са изузетком Руске Федерације, односи се на Анекс 4. Дејтонског мировног споразума. Када кажемо Анекс 4, то је асоцијација на Устав и уставно-правни поредак БиХ. Ми га овдје другачије посматрамо као нешто што установљава међународно право и обавезује све чланове међународне заједнице. Анекс 4 регулише питање подјеле власти и утврђивање надлежности. Државе које су спонзори и коспонзори ове резолуције, а које су у уговорном односу у Дејтону су се грубо оглушиле о ову врсту своје обавезе, учешћем у изради и подношењем на разматрање Генералној скупштини УН-а овог акта. Оно што Република Српска сада ради, јесте заиста један приступ који до сада није коришћен. У питању је дијалошки акт. Народна скупштина усваја један од два могућа акта, односно, правна лијека које има као уговорна страна. То је кршење међународног права и кршење Дејтонског мировног споразума - истакао је Дакић.
Подсјећамо, Народна скупштина Републике Српске упутила је формални протест као одговор на радње предузете у оквиру неформалне групе држава "међурегионалног језгра" која је Генералној скупштини Уједињених нација доставила коначни нацрт резолуције о Сребреници.