Војска Републике Српске је била народна војска од великог повјерења гдје је велику улогу имао генерал Ратко Младић који је изникао из народа и знао препознати шта народ воли, рекао је историчар Бојан Димитријевић гостујући у седмој епизоди подкаста "Граница постоји“.
Он је објаснио да је Војска Републике Српске суштински била народна војска која је настала дјелимично на бази јединица ЈНА, али у суштини њу је чинио народ.
"Она је израз српског народа да не жели више да живи са онима који су им били противници и који су нанијели зла у том тренутку али и у прошлости. Просто то је тако. Ко то не разумије, онда погрешно схвата и узроке рата у БиХ“, рекао је Димитријевић.
Војска Републике Српске формирана је 12. маја 1992. године, подсјетио је Димитријевић, након формирања такозване Армије РБиХ. Објаснио је непроцјењиву улогу постојања Војске Републике Српске.
"Гдје год војска није дејствовала као цјелина ту више српског народа није било. Кад су се десили догађаји из '95. године, гдје год се повукла војска ту је престајао да буде присутан српски народ. Једино је црква та која држи српски народ на окупу у тим мјестима која су сада у другим државама“, објаснио је Димитријевић.
Димитријевић каже да је Хашки трибунал судио руководиоцима Војске Републике Српске на страшан начин и само дијелио затворске казне, што је према његовим ријечима, огољена неправда.
"Хашки трибунал за мене је наставак рата само другим средствима. Рат се завршио, дејтонски преговори, мировни уговор у Паризу, подјела, а онда имам утисак да је дјелатност Хашког трибунала била у контексту тога да се српска страна, додуше и хрватска у једној мјери, додатно сузбије и да се врати изгубљени легитимитет муслиманској/бошњачкој страни и да се иде ка некој цјеловитој БиХ“, рекао је Димитријевић.
Седма епизода подкаста "Граница постоји“ емитује се у петак у 18.00 часова.