Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да БиХ мора да се врати слову Дејтонског споразума и да је њена постојећа структура антиуставна.
"Постојећа структура на нивоу БиХ је у потпуности антидејтонска, антиуставна и вријеме је да се каже `стоп`. БиХ мора да се врати слову Дејтона. Нема друге опције", рекао је Додик у интервјуу за портал "Мађарски конзервативац".
Он је рекао да између Републике Српске и Федерације БиХ "очигледно постоје разлике: суштинске, административне, политичке - разлике сваке врсте".
"Срби који живе у Федерацији БиХ сведени су на ниво статистичке грешке, маргинализовани. Федерација признаје Кристијана Шмита као високог представника јер у њему виде још један механизам за реализацију визије унитарне БиХ. Ова идеја централизоване, унитарне државе у којој су муслимански Бошњаци већина, незванично им је обећана још у Дејтону", рекао је Додик.
Он је додао да су Бошњаци "зато од потписивања на све могуће начине - уз помоћ дијелова међународне заједнице - радили на слабљењу Републике Српске и стварању и јачању административног апарата на нивоу БиХ".
"Мало је познато да су, према Дејтонском споразуму, на заједничком нивоу у оквиру Савјета министара била предвиђена само три министра - не министарства, већ министри. Сада се види разгранати апарат који се годинама градио, уз свесрдну подршку дијела међународне заједнице, високих представника и Уставног суда БиХ", указао је Додик.
Према његовим ријечима, Бошњаци "покушавају да од Савјета министара направе пуноправну владу" и "измислили су безброј агенција да 'покрију' све надлежности које им Дејтон никада није дао".
"Настављањем противуставног и незаконитог дјеловања наметнутих институција настоји се постићи понижавање Републике Српске и уништавање живота наших грађана. Све - заиста све - што ове институције раде мора да буде заустављено, а ми то радимо бескомпромисно. Јер, изнад свега су Република Српска и жртве за њено стварање", рекао је Додик.
Он је додао да "о томе неће бити преговора и разговора" и да је руководство Републике Српске јединствено и одлучно у одбрани Дејтонског мировног споразума и његовог Анекса четири - Устава БиХ.
Додик: Све институције Српске функционалне
Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас на посебној сједници Скупштине града Приједора да у Српској функционишу све институције и да је управљива, а да политичко Сарајево жели да путем вануставних Суда и Тужилаштва БиХ креира политичке процесе у БиХ.
Додик је у обраћању напоменуо да је ситуација у Српској стабилна, и финансијска и безбједносна, док је на нивоу БиХ сложена.
"У Републици Српској функционишу све институције и не видимо проблеме које се односе на институционалну кризу. Српска је управљива и у оквиру ње се одвијају процеси који су важни за живот Републике", рекао је Додик.
Према његовим ријечима, Република Српска нема план сецесије, већ жели да се БиХ уреди у складу са словом Дејтона и Устава БиХ.
Он је навео да Република Српска покушава да одржи статус у складу са словом Дејтонског споразума, а да је кулминација те борбе баш у овом времену, те подсјетио да су у протеклом времену уведене вануставне институције.
Подсјетио је да је нелегални странац увео први пут у кривично законодавство да онај ко не поштује одлуке високог представника мора да буде кажњен, те подсјетио да вануставни Суд и Тужилаштво БиХ прогоне њега, али и предсједника Народне скупштине и премијера.
Додик је напоменуо да су га криминализовали, измишљали афере, да није било дана и мјесеца да није имао позив из суда и тужилаштва у Сарајеву, а судили су му јер је поштовао законе Народне скупштине и Устав Српске.
"Кључни процес је да Сарајево жели да поручи Србима да ће сваки виђен Србин бити процесуисран пред Судом ако се дрзне да нешто направи. Суд и Тужилаштво БиХ су антисрпске институције. Ако успију да сатру ауторититете у Републици Српској ко ће онда смјети да потписује", навео је Додик.
Он је рекао и да је Приједор веома перспективна цјелина, коју види као једно од стратешких мјеста у Републици Српској и да зато жели да ријеши проблем који има са плављењем.
Указао је да је Приједор у приходовној страни у Српској на четвртом или петом мјесту и кроз разне уплате се враћа овом граду, али заслужује далеко већи значај који му жели дати.
Приједор је погођен поплавама 28. марта. Усљед обилне кише порастао је водостај Сане и Гомјенице које су се излиле, а поплављено је више од 800 домаћинстава.
Додик: Нови устав - израз политичке зрелости и суверенитета
Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да процес доношења новог устава Републике Српске представља израз политичке зрелости и суверенитета.
"Константно се институционално боримо за поштовање Устава БиХ и Устава Републике Српске. У овом контексту треба да се схвати и процес доношења новог устава, који представља израз наше политичке зрелости, суверенитета, наше воље и одлучности да унаприједимо Устав Републике Српске из 1992. године, који остаје политички и правни темељ нашег ентитета", рекао је Додик у интервјуу за портал "Мађарски конзервативац".
Он је нагласио да се руководство Републике Српске одлучило на овај кључни корак да би омогућило правну сигурност, стабилност и просперитетну будућност Републике Српске.
Додик је подсјетио да је Република Српска унијела свој суверенитет у државну заједницу БиХ 1995. године, када је пристала и потписала Дејтонски споразум.
"Од тог дана не престају свеобухватни притисци на нас, преко високих представника и Уставног суда БиХ, са нескривеним циљем да се, без формалних промјена, измијени правни и политички оквир Српске и створи унитарна БиХ", рекао је Додик.
Додик је подвукао да је "Република Српска кроз своје институције континуирано бранила Дејтонски споразум, усвајајући десетине закона, одлука и закључака, неуморно понављајући да није прихватљива ниједна уставна промјена, мимо онога што је договорено у Дејтону, јер угрожава правну стабилност и сигурност њених грађана".
"Наша кључна и једина смјерница у доношењу новог устава јесте заштита наших права и повратак изворном Дејтонском споразуму, што смо дужни учинити из поштовања према 34.000 жртава Одбрамбено-отаџбинског рата", нагласио је Додик.
Он је прецизирао да Нацрт устава дефинише Републику Српску као суверени уставни ентитет, заснован на вољи народа израженој кроз изборе и референдум.
"То је република српског народа, али и свих других народа и грађана који живе на њеној територији. Овај уставни основ гарантује равноправност и заштиту интереса свих њених грађана, без обзира на националну или вјерску припадност. Не само да желимо, већ смо и непоколебљиви у опредјељености да Републици Српској вратимо оно што јој по Дејтонском споразуму с правом припада, те у реафирмацији њене снаге и посвећености правди и слободи", нагласио је Додик.
Он је истакао да "Република Српска има чврст друштвено-политички континуитет, а нови устав је унутрашње питање које је искључиво у надлежности Народне скупштине Републике Српске".
"У овај процес смо кренули врло промишљено и одлучно одбацујемо стварање муслиманске, унитарне, бошњачке државе - или, како је сарајевски каријеристи радије називају `грађанске` Босне", навео је предсједник Републике Српске.