Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je da ne očekuje ništa od posjete specijalnog izaslanika SAD za izbornu reformu Metjua Palmera, koji je zadužen samo za Izborni zakon, te istakao da je to nadležnost koja je oteta od entiteta i među prvima prebačena na nivo BiH.
"Bošnjaci očekuju da će on uraditi sve što oni žele, donijeti neke propise i zakone. Hrvati očekuju da će biti riješen njihov problem kako bi bili ravnopravno zastupljeni", konstatovao je Dodik.
On je rekao novinarima na Palama da oni mogu da sjede, ali ne mogu da donesu nijedan zaključak koji bi bio obavezujući za Republiku Srpsku.
"U tom pogledu juče u parlamentu trebala je da ostane manifestacija skupštinskog jedinstva u vezi sa odnosom prema odlukama, ali današnja sjednica može se smatrati kao događaj koji treba da doprinese većoj svijesti o tome", rekao je on.
Dodik je zahvalio opozicionim strankama iz Republike Srpske koje nisu prisustvovale današnjoj sjednici Predstavničkog doma parlamenta BiH.
"Želim da se zahvalim opoziciji koja se na primjeran način odnosi prema odluci Narodne skupštine Republike Srpske da Kristijan Šmit nije visoki predstavnik i da mu se na taj način ne može dati nikakav značaj", rekao je Dodik.
On je napomenuo da se u zadnje vrijeme na razne načine pokušava da dođe do susreta između Šmita i nekoga iz Republike Srpske, vjerovatno, u naivnoj i spekulativnoj namjeri da bi trebalo to da znači neko njegovo priznanje.
"Međutim, od toga nema ništa. Narodna skupština je rekla da to ne postoji. Visoki predstavnik ne postoji u BiH i to je samo doprinijelo opštoj konfuziji koja vlada u BiH", ukazao je Dodik.
On je ocijenio da je degutantno kada neki Amerikanci ili Evropljani dođu i pričaju o vladavini prava.
"To je ironično i ne odgovara stvarnosti. Ljudi koji su ovdje u prošlosti posijali ozbiljna neprava, kao što su evropska i američka administracija često pričaju o vladavini prava", naglasio je Dodik.
On je rekao da je vladavina prava striktno poštivanje odredaba Ustava, a onda se pokaže da u kontinuitetu četiri stranca - visoki predstavnik u prošlosti i tri stranca, sudije u Ustavnom sudu BiH, naprave u BiH potpunu dezorganizaciju.
"Oni nisu dozvolili da BiH živi u skladu sa Dejtonskim sporazumom i razgradili su ga do mjere da je BiH postala neodrživa", rekao je srpski član Predsjedništva BiH.
On kaže da je mislio da Amerikanci, Britanci, Brisel i drugi ne razumiju istorijske okolnosti, ali se sada vidi da rade svjesno, planski da razgrade Republiku Srpsku i naprave nešto čime mogu da se bave u narednih 50 godina.
"Oni sa nesređenom BiH žele da održe svoje veoma unosne poslove", ocijenio je Dodik.
On je ponovio da Šmit nema nikakav diplomatski status i da BiH nema visokog predstavnika.
"Ne može se prihvatiti da grupa ambasadora imenuje nekoga ko će ovdje upravljati ili donositi zakone kao u prošlosti, tako da je o njegovom statusu sve rečeno", ukazao je Dodik.
On je zamolio Savjet bezbjednosti UN da nikoga više ne imenuju za visokog predstavnika, jer ga BiH nema ni sada i da je to dobra vijest.
"Ne očekujem ništa od posjete Palmera"
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je da ne očekuje ništa od posjete specijalnog izaslanika SAD za izbornu reformu Metjua Palmera, koji je zadužen samo za Izborni zakon, te istakao da je to nadležnost koja je oteta od entiteta i među prvima prebačena na nivo BiH.
Dodik je istakao da je ta nadležnost prebačena na nivo BiH u nastojanju da se gradi država, a nisu ništa izgradili i sve je dovedeno u pitanje.
"Palmer je redukovan samo na jedno pitanje i oko tog jednog pitanja redukovan je više na sam odnos između Muslimana i Hrvata da dođu do nekog rješenja. Sa stanovišta izbornog procesa, zakona, možemo da pričamo, sve ostalo je samo dio kurtoazije i ništa više", rekao je Dodik novinarima na Palama.
On je istakao da nije predviđeno da u BiH vladaju stranci, nego da vlada Ustav.
"Muslimani su prigrabili neke nadležnosti putem intrevencija visokih predstavnika i sudija Ustavnog suda BiH - stranaca i to sada očajno čuvaju. Zato stalno priča da je napad na ustavni poredak sve što vi kažete da nije u skladu sa Ustavom. Za njih je sve ustavno što otmu, a ne ono kako piše", istakao je Dodik.
On je naveo da "politički odnosi u BiH neće imati nikakvo kretanje", dok se ne budu vratile te stvari kao osnovne na nivo onoga što jeste.
"Imaćemo samo zastoj", poručio je Dodik.