Одлучни смо да креирамо један нови закон, који је у складу са Уставом БиХ и Уставом Републике Српске, који би се звао Изборни закон Републике Српске, поручио је данас Милорад Додик, предсједник Републике Српске и СНСД-а.
Додик је, након састанка са коалиционим партнерима у Бањалуци, рекао да су односи између Републике Српске и нивоа БиХ битно урушени чињеницом и понашањем који изазивају нелегитимни високи представник, односно, нелегитимни Шмит. Како је рекао, Шмит покушава да у праксу уведе наметање одређених рјешења на које нема право.
„Сматрамо да су питање изборног закона један од најважнијих питања за свако друштво, да доношење изборних закона и изборних правила увијек је ствар консензуса политичких играча који се појављују на изборима а не неког странца који би нешто наметао. Нисмо спремни да прихватимо било какво урушавање уставне позиције Републике Српске“, истакао је Додик.
Што се тиче избора делегата у Дом народа, Устав БиХ је рекао да Република Српска путем својих одлука бира делегацију у Дом народа, а не да се она бира онако како су нам наметнули у прошлости, истакао је Додик.
„Ми смо овдје одлучни да креирамо један нови закон, који је у складу са Уставом БиХ и Уставом Републике Српске, који би се звао Изборни закон Републике Српске, предочимо га нашим партнерима у Скупштини,прије свега опозиционим партијама, који подразумијева уставно позиционирање Републике Српске у провођењу ових избора којих сам рекао, с тим што не задире у питање избора на нивоу чланова Предсједништва БиХ и посланика у Представнички дом, што би радила Централна изборна комисија. Све друге изборе би проводила наша Републичка изборна комисија која би се ојачала овим законом који ћемо предложити“, изјавио је Додик.
Додао је да Устав БиХ предвиђа само надлежност за изборе за Предсједништво БиХ и Представнички дом БиХ. С друге стране, каже Додик, је чињеница да БиХ нема класични парламент, него има Парламентарну скупштину, што треба да значи да је то збор различитих скупштина са различитог нивоа.
„Они покушавају да од тога направе класичан парламент, а од Савјета министара, који је помоћни орган Предсједништва БиХ, покушавају да направе неку квази владу БиХ, Све је то антиуставно и не може да прође. Овај закон је већ спреман као и многи други које смо најављивали и у том погледу ћемо веома брзо, након консултација које смо договорили, предложити текст закона Народној скупштини да га усвоји по хитном поступку“, рекао је предсједник Српске и поручио да се не може дозволити управљање изборним процесима путем разних мешетара.
Он је рекао да је суверено право народа да одлучује о томе кога ће да бира и да нигдје нема да је Централна изборна комисија надлежна за провођење избора на неким нижим нивоима власти, ако то Уставом није искључиво прецизирано.
Прије доношења овог закона, наставио је Додик, ићи ће закон којим се на простору Републике Српске забрањује дјеловање и примјена Изборног закона БиХ.
Уставни суд за нас не постоји док не оду странци
Предсједник Српске је поручио да Уставни суд БиХ нема легитимитет и да он не може да ради на својим правилима која нису изнад Устава и Дејтонског споразума.
Истакао је да Уставни суд не може да ради уколико неко од судија није изабран, као што је сада случај јер у њему не сједе судије из Републике Српске.
"Онда то значи да уставни суд не може да одржава своје сједнице. За нас не постоји нити ће постојати све до момента одласка страних судија", истакао је Додик.
Говорећи о Апелационом одјељењу Суда БиХ, Додик је рекао да готово постоји општи консензус да сједиште Апелационог одјељења буде у Републици Српској, а Бошњаци покушавају да наметну да то буде Источно Сарајево.
„Ми сматрамо да треба да буде у Бањалуци. Ми ћемо већ сутра предложити Представничком дому, а тиме и Дому народа БиХ, да се тај закон које предвиђа увођење апелационог одјељења истог суда, садашње Апелационо одјељење се измјешта и биће сједиште у Бањалуци. Бираће се тако што ће ВСТС то преузети на себе. То је дио пакета који је потребан за Европску унију, до марта да буде питање ријешено“, навео је Додик.