Милорад Додик, предсједник Републике Српске, рекао је да су писмом Комитета за међународне односе и одбрану Дома лордова парламента Уједињеног Краљевства директно потврђени легитимни и легални кораци који воде ка самосталности Српске.
Писмо Комитета за међународне односе и одбрану Дома лордова парламента Уједињеног Краљевства упућено секретару спољних послова Дејвиду Камерону, у којем је, између осталог, др Џеси Бартон Хронешова са Лондон колеџа навела да су "...предузети кораци за легалну сецесију Српске".
„Дакле, свиђа ми се кориштена терминологија и поносан сам на чињеницу да је Дом лордова дискутовао о стању у Републици Српској и о мени лично и да је информисан о легалним корацима које предузима Република Српска“, навео је Додик на друштвеној мрежи Икс.
Такође, додао је Додик, констатовано је да су донесени закони који Републику Српску враћају на "изворни Дејтон", тј. скуп институција с моћнијим ентитетским овлаштењима.
„И ту нису погријешили. Нама јесте циљ да институционално јачамо Српску кроз поштовање изворног Дејтонског споразума. Поносан сам и на чињеницу да нигдје није констатовано да користимо неуставне методе, већ да су сви кораци легитимни, али су уједно у супротности с агендом појединих западних земаља којима је намјера потпуни нестанак Српске“, изјавио је предсједник Српске.
Ово писмо се не разликује од претходних која се појављују с времена на вријеме, што је очигледна потврда да је Дом лордова само потписник текста који је настао на другој локацији и у другом центру одлучивања, закључио је Додик.
Kомитет за међународне односе и одбрану Дома лордова парламента Уједињеног Kраљевства упутио је писмо Дeјбид Камерон, државном секретару за спољне послове, послове Комонвелта и развој УK, о стању на западном Балкану и потезима које би УK требао предузети.
Kомитет је усмено саслушавао саговорнике о улози УK-а у промоцији просперитета, безбједности и стабилности земаља западног Балкана. Фокус писма је на односу Србије и такозваног Косова, те стању у Босни и Херцеговини. Kомитет је дао седам препорука и смјерница Влади УK.
“Блиско сарађивати са ЕУ и земљама Квинте како би се јасно ставило до знања да су сецесионистичка реторика и акције из Републике Српске у Босни и Херцеговини неприхватљиви. УK би такође требао наставити давати снажну подршку раду високог представника”, наведено је, између осталог, у писму.