Предсједник Републике Српске Милорад Додик показао је списак из ЦИПС-а на којем се налази 87 лица која су жива, а чија су имена подведена под жртве злочина у Сребреници.
"Ово је документ ЦИПС-а, није из кабинета предсједника. Ту су људи који се налазе на евиденцији ЦИПС-а, а има их и на надгробним споменицима. У сваком случају, уважавајући бол и бијелих и црних марама, свих људи, позивам све да се са посебним пијететом односимо према страдалима. Али исто тако, у политичком смислу не можемо се сложити са хајком која је створена у медијима у ФБиХ, у полицији ФБиХ, са њиховим спонзорима Њемачке и других који су чинили масовне злочине не само у Европи, него и у Африци. Са онима који сада желе да изврше ревизију историје", рекао је Додик.
Он је поручио да је Сребреница дио Републике Српске и нико се не стиди Сребренице. То је мјесто гдје живе поштени људи, рекао је предсједник Српске.
"Задовољан сам што смо у разговору са локалним представницима власти још једном потврдили да су овдје складни међунационални односи, и да нема проблема. Ако их и има, онда се они генеришу негдје са стране. Желимо да очувамо стабилан живот за све Бошњаке у Српској, а нарочито у Сребреници. Желимо да осигурамо њихово право на идентитет, вјеру, да гарантујемо слободу живљења и рада", рекао је Додик и поручио:
"Сребреница постаје политичка тема. Систем превара везано за међународна тумачења полази од тога да су нас увјеравали да злочин нема колективни карактер, мада је управо Хаг увео срамни институт који није постојао, а то је колективна одговорност. Изводећи на тај начин цјелокупно руководство Срба у Српској и Србији, да одговара за наводни злочин. Припремајући платформу за ово што се дешава, Генерална скупштина УН-а је примарно политичко тијело састављено од политичких представника суверених држава чланица УН-а, којих има 196, од чега 186 има право гласа. Све су то ствари које говоре у прилог томе да се термин Сребреница жели промовисати на глобалној сцени на сумњив начин, имајући у виду да акта која одређена држава покреће могу да се нађу у УН-у само онда ако иза тога стоје државни органи. БиХ је показала да није држава и да се ради о индивидуалним напорима појединаца који су довели БиХ у највећу политичку кризу из које она неће изаћи. Ово им нећемо заборавити ни опростити", каже Додик.
Додик је поручио да Срби не желе да живе са онима који руше уставно загарантована права једног конститутивног народа, а покретање резолуције о Сребреници је најбољи показатељ како су заобиђене институције БиХ.
"Наставили су да то раде са спонзорима резолуције и дошли смо гдје смо дошли. Они који највише говоре о БиХ забили су ексере у њен ковчег. Српска ће бранити своје националне и народне интересе. Јасно смо говорили да ствар треба да се врати у надлежне органе, што није учињено. Ни контролни органи нису процесуирали кршење закона актима које је учинио Лагумџија, Конаковић, Бећировић, Комшић", каже Додик.
Очигледно је да су овдје умијешани прсти странаца и да кад год су нешто успјели да се договоре у БиХ, странци су то покварили.
"Сребреница за нас има много сумњи да буде квалификована на овај начин", поручио је Додик и показао податке у којима се налазе људи који су заведени као страдали у Сребреници а живи су.
Он је поручио да су сва страдања за њега подједнако страшна и да Српска није штитила оне који су починили злочин.
"Према Српским жртвама се односило неодговорно. Нема забиљеженог случаја да је неко од високопозиционираних одговарао за злочине над Србима, а страдало је 34.000 цивила и војника", рекао је Додик.