Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik objavio je fotografiju sa ambasadorom BiH u Srbiji Aleksandrom Vranješom uz poruku "pozvao sam ambasadora na konsultacije, meni se odazvao".
Članovi Predsjedništva BiH Željko Komšić i Denis Bećirović zatražili su od Ministarstva spoljnih poslova u Savjetu ministara da hitno pozove ambasadora Aleksandra Vranješa na konsultacije u Sarajevo povodom izjava koje je dao na sastanku sa direktorom Bezbjednosno-informativne agencija Srbije Aleksandrom Vulinom.
Ambasador BiH u Srbiji Aleksandar Vranješ izjavio je da je, povodom informacije u medijima da su bošnjački i hrvatski članovi Predsjedništva BiH tražili od ministra Elmedina Konakovića da ga pozove na hitne konsultacije, razgovarao sa srpskim članom Predsjedništva BiH Željkom Cvijanović i da je dobio podršku za svoj rad.
- Cvijanović me informisala da Predsjedništvo nije raspravljalo na tu temu na sjednici, te da ne postoji saglasnost Predsjedništva da me Ministarstvo inostranih poslova pozove na konsultacije - naglasio je Vranješ.
Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da ambasador ima pravo da se sastane sa rukovodiocima i predstavnicima svake institucije u zemlji prijema.
Upitana da prokomentariše to što su hrvatski i bošnjački član Predsjedništva BiH Željko Komšić i Denis Bećirović zatražili od ministra inostranih poslova Elmedina Konakovića da ambasadora BiH u Srbiji Aleksandra Vranješa pozove na hitne konsultacije zbog susreta sa direktorom BIA Aleksandrom Vulinom, Cvijanovićeva je odgovorila da bi bilo bolje pozvati Zlatka Lagumdžiju kako bi utvrdili da li je kriva Misija BiH u Njujorku ili MIP za falsifikovanje prevoda, ali i originala pisma koje joj je uputio generalni sekretar UN.
- Takođe, i da utvrdimo zašto je takvo lažirano pismo pušteno prije u medije nego što je u originalnoj verziji stiglo onome kome je i namijenjeno - istakla je Cvijanovićeva.
Vranješ je razgovarao sa Vulinom ove sedmice i zahvalio mu na podršci studentkinjama koje su, samo zato što su iskazale stav suprotan stavovima bošnjačke političke elite, izgubile pravo na obrazovanje u Sarajevu i gotovo linčovane u gradu u koji su došle da studiraju.
- Zahvalan sam direktoru Vulinu na tome što je Valentini Vujičić i Slađani Todić obezbijedio stipendije i mogućnost nastavka školovanja na Akademiji za nacionalnu bezbjednost i time pokazao da Srbija stoji iza svih Srba gđe god oni živjeli i kakve god nepravde trpili - poručio je Vranješ.
Studentkinje Valentina Vujičić i Slađana Todić, koje su bile izložene medijskoj hajci zbog objava na privatnom profilu na Instagramu, isključene su sa Fakulteta kriminalistike, kriminologije i bezbjednosnih studija Univerziteta u Sarajevu.
Valentina Vujičić i Slađana Todić izložene su medijskoj i hajci svojih kolega i drugih iz Federacije BiH jer je jedna od njih na ličnom profilu na Instagramu objavila fotografiju sa podignuta tri prsta, a druga fotografiju generala Vojske Republike Srpske Ratka Mladića.
Tužilaštvo BiH je protiv njih formiralo predmet i zatražilo materijal od Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo.
Nakon ovih dešavanja, direktor Bezbednosno-informativne agencije Srbije Aleksandar Vulin ponudio je da one nastave školovanje na akademiji za bezbjednost u Beogradu.
Najavljeno je da će one biti stipendisti Srbije i imati smještaj u studentskom domu u Beogradu, a da će ostatak finansijskog dijela njihovog školovanja nositi preduzeće "Sarajevo-gas", kao preduzeće Vlade Republike Srpske.