Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је у интервјуу који је дао у Казању за АТВ и РТРС да је ситуација у Татарстану слична оној коју имамо у БИХ.
У Татарстану, каже Додик, суштина је била приврженост држави.
"Муслимани овдје су били привржени држави, без обзира на њихову вјерску припадност они су остали привржени томе, да нису сигурно би било проблема. С друге стране муслимани на простору бивше Југославије су хтјели државу без обзора што нису доминирали у БиХ ни на једном простору, то је битна разлика и суштина односа. Они су нашли начина како да коегзистирају са православном црквом. Када смо били у православној цркви владика нас је увео у исламске просторије и тамо нас 'предао' службеницима Исламске заједнице уз срдачне поздраве“, каже Додик.
Предсједник Српске напомиње да се у БиХ десило све супротно.
"Муслима су били за распад Југославије, хтјели су сепарацију, промовисали су сепаратизам и одвајање и сматрали су да имају далеко више право него што је то било објективно очекивати. С друге стране све то је било урађено уз страну асистенцију, прије свега Американаца. Када су Изетбеговић и Караџић потписали у Лисабону споразум, када се Изетбеговић вратио на инсистирање америчког амбасадора он је одустао од споразума и могао је да крене рат. Овдје тога није било“, додао је Додик.
Додик каже да службеници Исламске заједнице у Татарстану поручују да имају свој приступ Исламу који не подразумијева утицај из арапског свијета него је он аутентичан за њих.
"То је омогућило да Татарстан буде развијена Република у обиму у којем јесте“, каже Додик.
Предсједник Српске који је Татарстан стигао након посјете Бјелорусији, каже у интервјуу да је у Казањ дошао како би присуствовао једном великом догађају који се организује а којем ће присуствовати и Путин те представници земља бивших чланица Совјетског савеза и предсједника њихових Република којим они промовишу спортске игре у оквиру којих се окупља омладина.
"Почаствован сам чињеницом да сам позван на тај састанак и да ћу присуствовати тој манифестацији. То је прилика да се сретнем са многима и да разговарам о актуелној регионалној и глобалној ситуацији али и да се упознам са ситуацијом у Татарстану чији је главни град Казањ која је једна од најразвијенијих Република Руске Федерације која је веома специфична. Ту живе припадници исламске и православни припадници скоро 50-50 одсто и они годинама његују добру сарадњу. Они посебно истичу да су у моменту распада Совјетског савеза успјели да очувају мир и коегзистенцију“, рекао је Додик.
Татарстан се развио као Република, каже Додик, која рецимо годишње произведе пет милиона тона пшенице, али су успјешни и у услугама у вези са ИТ технологијама, машинску производњу неку врсту војне опреме летјелица и тако даље.
"Овдје се може видјети свеопшти напредак. Можете да примијетити да су изграђене зграде, да су се традиција и савременост уклопиле, град са више од милион становника. Ово је добро искуство за нас да видимо како то изгледа. Када слушате прича са запада изгледа да је то бодљикава жица или бетони, да не можете ништа, а онда видите да је све дубоко слободно, да људи живе стабилно, хвале се напредном економијом без обзира на трошкове које је Русија имала у оружаном сукобу у Украјини али овдје економија није пала. Они су као и Бјелорусија показали способност да оду на алтернативно тржиште и да се тамо појаве као добри понуђачи својих роба и услуга“, рекао је Додик.
О енергетској стабилности, привреди
Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да је Татарстан велика земља која је усмјерена ка миру, стабилности и развоју земље, која брани своје ресурсе.
"Русија може да задовољи не само своје енергетске потребе у гасу, нафти, дрвету, угљу али оно што мало ко зна јесте да је Русија један од највећих извозника жита. Она је највећи произвођач петрохемијских производа, не може да буде производње жита ако нема петрохемије. Није то баш тако једноставно да Русија има само нафту и плин и да га скупо продаје, они су успјели да развију све. Татарстан има производњу хране, већина количина иде у извоз, имају милионе говеда, познати су по производњи перади, оваца, много чему. То су све милиони. То не можете да у нашу перцепцију унесете која је срушена са становишта могућности да подржите сточарску производњу у оквирима слободног тржишта запада који увози месо јефтиније него што је жива вага која се производи код нас“, рекао је он.
Додик је нагласио да су у Татарстану остали недотакнути велики привредни комбинати.
"Они се појављују као они који купују пољопривредне производе, врше индустријализацију, прераду и врше експорт. Код нас тога немате, код нас је све укинуто кроз причу о транзицији, приватизацији и много чему другом. А овдје видите да то може да функционише“, рекао је Додик.
Предсједник Српске рекао је да Русија ни њен предсједник Владимир Путин никада нису били уперени против муслимана у Босни.
"Проблем је што су муслимани у Босни, у политичком смислу, постали потпуни поданици америчке политике и понашају се у складу са тим и они се утркују да уведу санкције Русији, да кажу нешто лоше, да не желе да сарађују. Њихов односа са Русијом није проблем односа Путина и Русије према муслиманима у БиХ него је проблем њихово поданиште Америци и колективном западу који настоји да обезбиједи да се њихове ригидне политике према Русији прате од свакога па и од муслимана. Ми то нисмо прихватили зато нас овдје у Татарстану једнако доживљавају сви људи овдје. Ми немамо проблем са муслиманима у БиХ, ради се о очигледно добром народу, али политичка инструментализација која се десила након распада Југославије довела је до тога да нам историја сукоба у прошлости није дозволила да обезбиједимо мирну будућност. Управо зато што то муслимани нису хтјели да траже. Они су мислили да ће им тих деведесетих година Американци и њихов интервенционизам донијети побједу над Србима, они нису жељели да граде заједницу засновану на сарадњи него су хтјели да побиједе", навео је Додик.
Додик је додао да је таква ситуација и данас.
"Тако је и данас, желе да им неко донесе неку побједу. И даље остаје чињеница да су муслимани у БиХ обичан народ и заслужују поштовање према начину живота али инструментализација која иде ка томе да другог угрозите, наметну му вољу државу ово или оно апсолутно не пролази. Ми у Српској не желимо никоме да наметнемо Републику Српску. Она је наша, и ми сматрамо да је то неприкосновено и не желимо да је неко дира. С друге стране, имате стална настојања различитих политичких опција, у којима се минимизира Република Српска, а то значи Срби, у којој се отишло предалеко да је један СДА покушао да каже 'ми градимо грађанско друштвено без националног идентитета. То је експеримент и зато су вође муслимана у Сарајеву потпуно промашене, немају стратегију. Можда није лоше имати Американце за пријатеље једно вријеме али нико се на то не може поуздати. Једини начин на који се може градити нешто, ми морамо да нађемо начин наше коегзистенције“, рекао је Додик.
Предсједник Српске поручио је да једна мала Република Српска успијева да дође до пријатеља.
"Ми нећемо трчати ни за ким да нам буде пријатељ али ћемо наше пријатеље наградити са више пријатељства него што нам неко пружа“, рекао је Додик.
Додик је додао да је код политичара у Сарајеву снажна подијељена личност између тога да буду поданици Американцима и Британцима и да буду побједници над другима у БиХ.
"Између те подијељености они немају идеју како то да опстане. Како може опстати БиХ је озбиљно питање свих, али не назире се могућност да се то учини. И тај европски пут је пун страсти да се наметне рјешење које ће умањити Српску а појачати БиХ. Негдје морају да разумију да је то прошло и да више то неће да се деси. Морају да разумију да смо приморани да откачимо оно што се зове лажни Шмит или три судије Уставног суда - из швајцарске Њемац и Албанац, два муслимана која се никада нису придружила Србима и Хрватима него се увијек придружују странцима против Србина и Хрвата. Јел неко мисли да је то дугорочно одрживо, мислим да је то обично на штету и муслимана. Треба очекивати да ће Американци једном напустити то све као што су напустили Авганистан сви приоритети су промијењени“, додао је Додик.
Како каже, важно је напоменути да још увијек постоји заоставштина прошлих времена од распада Југославије када је један број "њих које данас видимо да су главни, били асистенти и направили каријере на подаништву и они сада хоће да кажу да су били паметнији од својих шефова“.
"Ми не заговарамо било какву врсту ескалације и насиља али ћемо политички бити апсолутно активни да одбранимо нашу позицију. БиХ је данас флуидна прича, она не зна ни куд ће ни шта ће, ни гдје је пошла, гдје је дошла и то се види“, рекао је Додик.
Додик је додао да ће му бити част да се састане са предсједником Русије Владимиром Путином без обзира шта каже Денис Звиздић.
"Ја бих Путину увијек пружио руку, долазио бих овдје сваких седам дана и то би ми био понос. Једна мала заједница, а ипак је Путин човјек који предводи једну успјешну нацију и државу“, рекао је Додик.
О специјалној операцији у Украјини
Додик је, говорећи о специјалној војној акцији Русије у Украјини, рекао да је руски предсједник рекао да не може да води сукоб када је са обје стране његов народ.
"Он је усмјерен само на војне циљеве а ови други су усмјерени само на то да што више Украјинаца страда како би се створио историјски анимозитет и одвајање између Руса у Украјини и Руса у Русији а све са циљем да запад дође у прилику да распарча ову државу користећи искуства бише Југославије, тјерајући муслимане на једну а православне на другу страну. Руска федерација је очигледно нашла начин како да коегзистира са муслиманском заједницом али све може ђаво да однесе оног тренутка када имате слабу власт. Проблем запада је јак Путин, јак карактер, јака личност и они би жељели да виде неког ко то није, да распарчају Русију у шест, седам или десет држава и да овладају са њима као са Југославијом", навео је Додик.
С друге стране, каже предсједник Српске, Америка није дозволила интеграцију руске сировинске базе и да се направи спој између Европске уније и Русије и да направе заједничку причу о Евроазији која би се протезала до Владивостока.
"Американци су угурали наивне политичаре западне Европе у оружани сукоб са Русијом. Они тај рат воде на простру Украјине и страше свој народ неким 'вампиром Путином' који им тамо неће доћи јер му то није интерес. Њему је интерес да одбрани свој народ. У Украјини је било 15 милиона Руса и да су украјинске власти под Зеленским забраниле руски језик и писмо и да им нису дали политичке слободе. То се на западу не може чути“, рекао је Додик.
Како каже Додик, Русија је врло добро разумјела гдје се налазе.
"Био је крајњи момента да се одвоје од те опасности распарчавања Русије и експанзије запада која би учинила да овладају ресурсима Русије, али се то неће десити“, каже Додик.