Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да свесрпски сабор и јасно позиционирање улоге Србије у вези са Дејтонским споразумом и његовим кршењем представља нову динамику у одговору на све чешће притиске Запада.
Када је ријеч о притисцима Запада, Додик је рекао да ту нема ништа ново, јер су исти циљеви и мета, а то је направити неодрживом Српску до мјере да буде лак плијен за унитаризацију БиХ.
"То је главни циљ Запада у сарадњи са Бошњацима. Од првог дана након потписивања Дејтонског споразума кренуло се у разградњу Дејтона и Република Српска се буквално све вријеме бранила", рекао је Додик новинарима у Требињу.
Предсједник Републике Српске сматра да су Срби на Балкану заробљени у времену и да су изгубили 30 година јер нису дефинисали и редефинисали своје позиције.
"Оне су остале исте са становишта односа великих, као што су Америка, Британија и неке друге земље, а ми смо остали у илузорној нади да ће једног дана доћи до неких промјена и да ћемо моћи да релаксирамо те односе", рекао је Додик.
Он је нагласио да су у Републици Српској, али и у Србији научени да се мора дјеловати заједнички и дати одговор на отворена питања.
"Од свесрпског сабора очекујемо да јасно позиционира улогу Србије у вези са Дејтонским споразумом, да одбаци његово кршење, да подржи територијални интегритет БиХ, одбије лажног високог представника, јер је потписник Општег оквирног споразума", истакао је Додик.
Он је појаснио да очекује и да Србија прихвати да ће се у наредном периоду, сходно заједничким процјенама, пред међународним институцијама правде процесуирати сви који крше међународно право, прије свега Дејтонски мировни споразум.
"Мислимо да је то нова динамика у коју ћемо кренути. То се односи, рецимо и на (самопроглашено) Косово", рекао је Додик и додао да се на груб начин покушава одвојити питање Косова и Републике Српске, тако да се појединачно рјешавају.
Додик је навео да се западњаци одмах наљуте чим то неко повеже, али да се ништа друго ни не може очекивати од оних који врше притисак.
"Република Српска, Србија и српске заједнице у земљама региона и дијаспори, заједно са академијама наука, скупштинама и представницима Српске православне цркве, могу потражити и дати одговоре на сва отворена питања", рекао је Додик.
Предсједник Србије Александар Вучић и предсједник Српске Милорад Додик договорили су на састанку 18. марта, којем је присуствовао и Његова светост патријарх српски Порфирије, да у Београду и у другим дијеловима Србије 5. и 6. маја буде одржан велики васкршњи сабор Србије и Републике Српске.