Предсједник Републике Српске Додик изјавио је данас у Бијељини да се поставља питање колико је живих људи из БиХ уписано на списак сребреничких жртава, а да нису у евиденцији ЦИПС-а, јер живе жиром свијета.
Коментаришући најаву Окружног јавног тужилаштва у Бијељини да ће формирати предмет у вези са списком из ЦИПС-а људи који су живи, а уписани су да су жртве страдале у Сребреници, те покренути истрагу, Додик је нагласио да је крајње вријеме да неко реагује по службеној дужности.
Додик је нагласио да је утврђен списак 87 лица чија су имена уклесана на спомен-плочама у Меморијалном центру, а евидентирана су у новој бази ЦИПС-а.
"Зна се да на надгробној плочи у Поточарима пише име општинског возача из Сребренице, који је жив. Довољно је само једно име, а камоли 87 имена. То је била намјерна подвала. Ми располажемо подацима да се ради о 400 имена тада живих људи, од којих су неки у међувремену умрли", рекао је Додик новинарима у Бијељини.
Додик је нагласио да нема разлога за љутиту атмосферу у Сарајеву, јер је ријеч о чињеницама.
"Ако није тако нека докажу. Муслимански мешетари који су нам то и доставили тражили су озбиљан новац да нам саопште судбину сваког страдалог. Неки дио смо платили, неки не можемо да платимо. Једном су нам дошли и тражили милионски износ да нам доставе списак од 437 живих људи на плочама", нагласио је Додик.
Сарајевска политичка кухиња спремна на све
Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да је именовање Милана Тегелтије на функцију конзула БиХ у Ријеци у Хрватској највјероватније оспорено из сарајевске политичке кухиње, која је спремна да свашта уради на штету Српске, али и поручио Српска реципрочно дјеловати.
"Ако политичко Сарајево пожели да изабере негдје неког свог конзула Република Српска ће реципрочно дјеловати", рекао је Додик рекао новинарима у Бијељини.
Он је истакао да све на том плану отежава чињеница да усвојена за Србе спорна резолуција о Сребреници у органима УН, коју је подржало политичко Сарајево.
"И они мисле да ћемо ми то све допустити након те такозване резолуције. Дакле, трајно сте нас подијелили и разбили БиХ. А када ће се то прогласити, видјећемо. Ми желимо да се то деси што прије и то једино на миран начин. Ми можемо да чекамо, а они не могу", нагласио је Додик.
Да територија припада ентитетима утврдили и женевски и њујоршки документи
Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио да су женевски и њујоршки документи утврдили основне темеље БиХ и рекли да територија припада ентитетима, да су ентитети суверени, да имају своје владе и парламенте, своју територију и суверено управљање.
"Причу о имовини смјестили су у покушај да се разгради Република Српска. И није случајно стављена гранична линија, већ да се разграничи имовина ентитета. Стављена је и због будућности, јер неко је добро мислио да ако не може успјети та БиХ, онда да бар има линија око које не морамо да се свађамо", истакао је Додик.
Он је данас новинарима у Бијељини рекао да је зато "све забољело" кад је Република Српска рекла да граница постоји.
"Граница постоји и у катастру и у свијести народа", додао је Додик.
Одговор америчке Амбасаде Вучићу није ни за основну школу
Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас да је одговор америчке Амбасаде у БиХ, са помињањем помоћника државног секретара Џејмса О`Брајена, "најбољи одговор" на оно што је предсједник Србије Александар Вучић упитао ово дипломатско представништво, оцјењујући да то није ни за основну школу.
Он је истакао да је Република Српска потписала Дејтонски споразум, а да о О`Брајену ту ништа не пише.
"Он је само један чиновник који је овде покушао да наметне политичку флоскулу. Али, ако се држите права и владавине права за шта се залажемо, онда морате да јасно ишчитате и милион пута смо на то указивали", рекао је Додик новинарима.
Он је указао на снагу онога што је сам Вучић рекао да је речено да је БиХ састављена на два ентитета.
"Треба додати још неколико ствари, а прво је да је у припремним састанцима за Дејтонски споразум одржана Женевска и Њујоршка конференција и да се на тој конференцији подијелила територија БиХ и да је 49 одсто територије припало Републици Српској", навео је Додик.
Он је напоменуо и да су утврђени основни принципи који су унесени заједно са одредбама америчког Устава у сам Устав БиХ, па је тамо једна одредаба из америчког највишег правног акта која је потпуно преписана.
"Све оно што није изрично дато овим Уставом припада ентитетима. Али, они то не читају. Они читају неку другу причу о међународном континуитету БиХ, али она раније не постоји. Постоји БиХ из Дејтона", нагласио је предсједник Српске.
Према његовим ријечима, од тада када је ријеч о БиХ не може Дејтонски споразум да се мијења Споразумом о сукцесији, односно не може споразум о сукцесији земаља да мијења међународни споразум.
"А да је то могло да се уради, онда је требало да буде наведено у Дејтонском споразуму. Значи, њујоршки и женевски папири су утврдили основне темеље БиХ и рекле да територије припадају ентитетима, да су ентитети суверени, да имају своје владе, да имају своје парламенте, своје територије и да суверени управљају", указао је Додик.
Да је то тако, каже Додик, најбоље говори чињеница да су у раном периоду када је сва имовина била државна и друштвена, процесе приватизације спроводили ентитети.
Он је указао да су чак и у одлукама тадашњих међународних форума, ентитети утврђени као носиоци власти.
"И сад одједном покушавају да се разгради Република Српска, сада су смислили ту причу о имовини. Они сада мало шуте о томе, чекају добар прилику да поново нешто направе", упозорио је Додик.
Он је напоменуо да амбасадор САД у БиХ Мајкл Марфи не може да схвати логику.
"Када бих морао дефинитивно да кажем, онда ћу рећи сљедеће - да је њихов одговор из Амбасаде са помињањем О`Брајена, најбољи одговор на оно што је Вучић питао. То није ни за основну школу. Он заиста мисли да смо ми овде кретени, људи ниже вриједности. Он заиста мисли да смо ми овде нешто ко не зна ништа. И он мисли да има довољно силе иза себе и да може нешто да спроведе", истакао је Додик и поручио амбасадору да не може урадити оно што је наумио.
Предсједник Србије Александар Вучић упитао је данас представнике америчке Амбасаде у Сарајеву на основу чега и ког акта су закључили да имовина у БиХ припада централним властима, а не ентитетима и због чега су, између осталог, учествовали у изазивању кризе на простору БиХ.
Наводећи да су Дејтонским мировним споразумом регулисане надлежности централних власти и ентитета, Вучић је указао на то да је тачком три Устава БиХ - Анекса четири Дејтонског мировног споразума предвиђено да све функције овлаштења која нису изричито додијељене институцијама БиХ припадају ентитетима.