Предсједник Републике Српске Милорад Додик истакао је уочи састанка са предсједником Русије Владимиром Путином да ће затражити од предсједника Руске федерације да се размотри начин на који би се могло обезбиједити присуство Републике Српске и њена видљивост на Форуму БРИКС-а.
- БРИКС-ом предсједава Русија и сматрам да ми морамо да и поред опредјељења ка Европској унији имамо отворене канале, сарадње и договоре са другима па и са земљама у оквиру БРИКС-а - рекао је Додик.
Додик је истакао да је предсједник Русије несумњиво снажан државник, који је показао да води једну велику и моћну Русију, те да ће му захвалити за јасан став у Генералној скупштини Уједињених нација када је ријеч о њеном ставу о резолуцији у Сребреници.
"Желе сатанизовати један народ, а Путин то схвата и разумије", рекао је Додик.
Предсједник Српске је рекао да ће данас са предсједником Путином разговарати о актуелној политичкој и економској ситуацији.
"Замолићу га за подршку у реализацији одређених пројеката које имамо, те планирати како и на који начин да наше односе додатно унаприједимо", рекао је Додик новинарима у Санкт Петербургу, уочи састанка са Путином.
Додик је навео да Русија има веома конципиран приступ, те да није навијачки настројена када је ријеч о ситуацији БиХ.
Он је поновио да је заједничко питање српског и руског народа покушај ревизије историје коју намеће њемачки, али и неки други народи.
"Њемачка политичка елита жели да ревидира своје учешће у Другом свјетском рату, гдје је страдало више од 30 милиона Руса и милион Срба. Они су то жељели и у Генералној скупштини УН, и то је интересантно питање о којем ћу разговарати са Путином и захвалићу за став његове земље приликом гласања у Генералној скупштини", истакао је Додик у Санкт Петербургу гдје учествује и на Међународном економском форуму.
С тим у вези, Додик је навео да предсједник Владимир Путин веома добро зна да се жели сатанизовати српски народ који се борио против фашиста.
Он је напоменуо да ће бити ријечи и о плановима за будућност као и пројекцијама које би Српској пружиле могућност прилагођавања у датим условима.