Италијански адвокат Анђело Тартаља спреман је да помогне да обољели од карацинома у Републици Српској, због бомабардовања осиромашеним уранијумом, добију правну и финансијску задовољштину.
Договорено је то на састанку са предсједником Народне скупштине и потпредсједницима Владе Српске.
"Састао сам се са предсједником Народне скупштине Републике Српске прије мјесец дана у Риму. И причали смо о свим питањима која се односе на Републику Српску. Ја сам веома заинтересован да учествујем у овим поступцима који се тичу угрожавања живота и здравља становника“, рекао је Анђело Тартаља, адвокат из Италије.
„Напарављен је план како ће се у наредном времену, преко Министарства здраља, обезбиједити медицинска документација са доказима а Министарство правде са адвокатима ће омогућити брзо покретање поступка да се утврди повреда права на живот“, изјавио је Ненад Стевандић, предсједниk Народне скупштине Републике Српске.
Тартаља је пред италијанским судовима добио више од 300 пресуда против Министарства одбране Италије, а у корист италијанских војника. Војници су обољели или преминули од рака након што су у мисијама на Kосову и Метохији, БиХ, Ираку, Сирији и Авганистану били непосредно изложени осиромашеном уранијуму.
Тартаља је успио да докаже узрочно-посљедичну везу између боравка на територији бомбардованој осиромашеним уранијумом и обољевања од рака. Исту ствар у Србији ради адвокат Срђан Алексић.
„Ми смо први у Европи по обољевању од канцера. Иммао епидемију канцера. Сами знате да је на Србију бачено 15 тона осиромашеног уранијума, то је преко 100 пута више радијације него у Хирошими и Нагасакију“, појаснио је Срђан Алексић, адвокат из Србије.
„Да нам они кажу како и на који начин у самом процесу треба да поступимо, а несумњиво је да ће Министарство здравља и социјалне заштите заједно са Институтом за јавно здравство и болницама у Републици Српској. Радити кроз неколико корака по питању идентификације самих особа које имају могућност и право, нажалост, да приступе самом овом процесу“, рекао је Ален Шеранић, министар здравља и социјалне заштите Републике Српске.
О трошковима процеса тек би се требало разговарти. Идеја је да оштећени буду ослобођени такси, али трошкови неће бити проблем, каже предсједник Народне скупштине. Позвао је и оштећене Бошњаке и Хрвате да се придруже процесу.