Скупштина повјерилаца приједорског рибњака "Саничани" данас је на рочишту пред Окружним привредним судом у Приједору донијела одлуку о продаји стечајног дужника као правног лица.
Одбор повјерилаца овлаштен је да припреми и предложи услове продаје, о чему ће коначну одлуку донијети Скупштина.
Против одлуке о продаји био је адвокат Зоран Бубић у својству повјериоца и пуномоћника повјериоца Радојице Ратковца из Прњавора.
Бојана Рауш Пилиповић из Правобранилаштва Републике Српске предложила је да Скупштина овласти одбор повјерилаца да са стечајним управником преговара са Владом Републике Српске о куповини рибњака јер, каже, постоји велики интерес државе, односно Владе за наставак пословања, односно куповине стечајног дужника као правног лица.
Владимир Радуловић из "Вода Српске" рекао је да приједорски рибњак није само привредно друштво већ и стратешки хидротехнички објекат за град Приједор и Републику Српску, те да се зато на овај стечај не може гледати као на било који други.
"Сматрам да је ово добро конципирана одлука да одбор повјерилаца предложи услове које би неко морао да испуни да би могао да учествује у надметању. Иако је велики терет на одбору, сматрам да је то у овом случају неопходно", рекао је Радуловић.
Он је истакао да је разговарао са инжењерима и да је, према њиховим процјенама, потребно уложити до 15 милиона КМ у рибњак да би се имао објекат заштите од поплава, а не ризик.
Стечајни судија Амра Грозданић наложила је стечајном управнику да у року од 15 дана ангажује процјенитеља имовине разлучног повјериоца, будући да то није учињено приликом поступка процјене имовине.
Она је инсистирала на томе да коначну одлуку о условима продаје због транспарентности донесе скупштина акционара, а не одбор повјерилаца.
Скупштина је једногласно усвојила и извјештај о раду стечајног управника у 2023. години по којем су остварени приходи од 64.456 КМ и расходи од 133.324 КМ, а разлика је покривена тако што је на крају 2022. године на рачуну било око 65.000 КМ.
Рочишту је присуствовало пет садашњих и један бивши радник рибњака, као и пуномоћници повјерилаца Ветеринарски завод Суботица, Фонд за пензијско-инвалидско осигурање Републике Српске, "М:тел", "Електрокрајина" Бањалука и "Арселор Митал Приједор".
Приједорски рибњак основала је 1903. године породица чешких досељеника Бурда и за 120 година постојања прошао је низ власничких и организационих трансформација, а управља посједом површине 1.367 хектара.
Стечај је отворен у марту 2022. године, а против већинског власника Радојице Ратковца Окружно јавно тужилаштво Приједор у фебруару прошле године подигло је оптужницу због кривичног ђела незаконито поступање у привредном пословању којим је оштетио јавне приходе за око пола милиона КМ.