Напори британског амбасадора Џулијана Рајлија да пријети слободи медија у Републици Српској, нажалост, нису изненађујући, а писмо које је Рајли упутио главном и одговорном уреднику Алтернативне телевизије (АТВ) Милијани Кос је само још један примјер кампање западних влада против Српске и њеног предсједника Милорада Додика, изјавио је Срни угледни политички аналитичар и бивши амерички дипломата Џејмс Џатрас.
Он је поводом притиска на медије у Републици Српској од британског амбасадора рекао да Рајлијево лицемјерно изражавање забринутости показује не само презир који Влада Велике Британије осјећа према новинарским слободама, већ и према праву Српске да управља својим питањима без такозваног демократског надзора.
"Његово писмо је само још један примјер кампање коју западне владе воде против Републике Српске и предсједника Додика", нагласио је Џатрас.
Џатрас је подсјетио да је Велика Британија прошле године усвојила такозвани закон о безбједности на интернету.
"Иза овог `орвеловског` назива и тврдње владе (британског премијера) Ришија Сунака да је сврха тог закона `безбједност дјеце`, стварна сврха је да се дозволи посматрање и цензура било каквог мишљења које се не свиђа британским властима на било коју тему за коју бирократе сматрају да `није безбједна`", додао је Џатрас.
Амбасадор Велике Британије у БиХ Џулијан Рајли упутио је писмо главном и одговорном уреднику АТВ-а Милијани Кос у којем је, између осталог, навео да је "забринут" због прилога АТВ-а од 16. јануара у вези са санкцијама које је Велика Британија увела маркетиншкој агенцији "Маниа" јер је била ангажована у организацији прославе Дана Републике Српске.
Главни и одговорни уредник АТВ-а Милијана Кос изјавила је Срни да јој није познато да амбасадор неке земље, за којег се јасно зна шта су му обавезе, пише главном уреднику медија, те да је то доживјела као директан притисак на професионалан рад.