Министар

Егић: Обиљежавање сјећања на злочин над Србима у календару важних датума

  • Извор: СРНА
  • 05.08.2024. 19:51

Обиљежавање Светих пребиловачких и свехерцеговачких мученика и 83 године од једног од најсвирепијих злочина над српским народом од ове године уврштено је у календар Одбора Владе Републике Српске за обиљежавање и његовање традиције одбрамбено-ослободилачких ратова, који је заједно са Музејом жртава геноцида приредио изложбу "Пребиловци 1941", рекао је вечерас у Пребиловцима министар борачко-инвалидске заштите Српске Данијел Егић.

"Овај догађај заслужује да се нађе у том календару с обзиром на велике жртве и начин њиховог страдања, али и због тога што је овај догађај оставио неизбрисиве посљедице на људе овог краја и на цијели српски народ", рекао је Егић новинарима.

Он је истакао да је важно посветити пажњу оваквим догађајима да би се разумјела дешавања из тих година и да би се то пренијело потомцима како се такви злочини никада не би поновили.

"Шта су ти људи учинили да то доживе? Од 1.000 људи колико их је било у овом селу преживјело је 180, а 57 породица је потпуно затрто и немају потомство. То је безумље и сумрак умова, патолошка мржња", рекао је Егић.

Додик стигао у Пребиловце

Додик стигао у Пребиловце

Он је додао да ће изложба "Пребиловци 1941" вечерас бити представљена у Пребиловцима и изразио што, као предсједник Одбора Владе Републике Српске за обиљежавање и његовање традиције одбрамбено-ослободилачких ратова и министар борачко-инвалидске заштите, учествује у обиљежавању овог важног догађаја.

У Храму Христовог Васкрсења у Пребиловцима који је саграђен и освештан 2015. године у знак сјећања на око 4.000 Срба доње Херцеговине које су усташе убиле у Другом свјетском рату, вечерас ће бити служено вечерње, а након тога отворена изложбена поставка у Дому културе у том насељу код Чапљине.

Овај празник установљен је у календару на датум када су усташе 1941. године звјерски убиле више од 850 мјештана овог села, углавном жена и дјеце и бациле у јаму у Шурманцима надомак Међугорја.

Додик: Захвални смо америчком народу на помоћи, не видим какве Марфи има везе с тим

Додик: Захвални смо америчком народу на помоћи, не видим какве Марфи има везе с тим

Овај злочин је у бившој Југославији прикриван, а 1961. године јаме у које су бацани Срби су забетониране.

Откопавање 13 јама на подручју доње Херцеговине почело је 1990. године, а кости више од 4.000 Срба 4. августа 1991. године су сахрањене у спомен-костурницу у Пребиловцима.

У јуну 1992. године током офанзиве "Чагаљ" припадници ХОС-а и ХВО-а минирали су спомен-костурницу.

По повратку Срба у Пребиловце послије 2000. године, остаци костију су сакупљени, а по изградњи Храма Васкрсења Христовог почивају у његовој крипти.

Пратите нас и путем Вибера

  • 23:35 Ноћни програм

    Ноћни програм