Главни преговарач са ЕУ требало би да буде из Српске. То је, кажу српски представници на заједничком нивоу, логично јер све функције од министра спољних послова па до директора Европске дирекције припадају другом ентитету.
До одлуке о отварању преговора за чланство остало је неколико дана. О томе се говорило и у Стразбуру. Из Европског парламента поново су прстом упирали у Републику Српску, оптужујући њено руководство за сецесионистичке намјере.
„Јасно и гласно сам рекао да се ради о најобичнијој и ригидној пропаганди и да Република Српска не вуче никакве сецесионистичке потезе већ напротив, институционални и демократски штити уставни поредак БиХ и своја Уставом загарантована права. Додао сам да је и успјех које су домаће стране оствариле у посљедњих годину и по најбољи доказ за затварање ОХР и одлазак страних судија“, рекао је Радован Ковачевић, члан Парламентарног одбора за стабилизацију и придруживање између Парламентарне скупштине БиХ и Европског парламента.
Оптужбе за сецесионизам стижу из Холандије. Медији пишу да би Холанђани и Данци могли да условљавају почетак преговора због одређених ствари које се тичу ЛГБТ популације. Што се тога тиче, Република Српска има јасан став.
„Српско друштво, наше друштво је традиционално. Наша православна црква каже да је породица ћелија сваког друштва. ЛГБТ популација и тај стил живота негира постојање породице, руши основну ћелију овог друштва а то је породица. И ако то буде услов, а мислим да је то још увијек незванична информација, онда ми не требамо ићи у ЕУ“, казао је Данијел Егић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске.
„Европа данас од та четири стуба на којима почива суверенистички идеал, породица, држава, нација, вјера, ЕУ се свега тога одрекла. И то се од нас као српског народа очекује. Када уђемо кроз БиХ и Србију у ЕУ, очекује се да се одрекнемо своје вјере, нације, породице као основног стуба друштва и вјере“, сматра Синиша Пепић, стручњак за међународне односе.
Како условљава ЕУ види се и на примјеру Србије. Никакав новац из европских фондова не може да плати отимање Косова и Метохије.
„И хиљаду милијарди да добију не вриједи цигле Грачанице, Богородице Љевишке или нечега. Сада формално у току преговора Европа предлаже да се француско-њемачки план уврсти у преговоре са Србијом. Тај план је дефакто и дејуре признање Косова и Метохије“, изјавио је Александар Стојановић, уредник портала Бањалука.нет.
Република Српска заговара ЕУ пут али само уз своје национале интересе. Европски пут БиХ могућ је само без ОХР-а и страних судија у Уставном суду БиХ. Али и без преноса надлежности, јасни су у Српској.