Породице погинулих из Републике Српске никада више неће дозволити да српске жртве буду маргинализоване, понижене, стављене у други план, а да је срамота страних дипломата у БиХ што и даље окрећу главе од страдалих Срба, поручено је из Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила.
Предсједник Републичке организације Исидора Граорац је истакла да стране дипломате у БиХ треба да је срамота што окрећу главе од слика са којих гледају убијена српска дјеца.
"Тај поглед се урезује и трајно остаје да подсјећа на злочин који није процесуиран, на злочин за који нико није одговарао", рекла је Граорчева Срни, коментаришући изјаве разних званичника на јучерашњој комеморацији у Поточарима којима се доприноси дестабилизацији у БиХ.
Она је нагласила да све стране дипломате треба да се замисле зашто нико од њих није сматрао да је потребно и важно да се поклони српским жртвама, дјеци, женама, старим Подриња, да саосјећа са српским мајкама.
"О томе нека се замисли Кристијан Шмит и Мајкл Марфи и све иједан страни дипломата", истакла је Граорчева.
Она је рекла да су у Сребреници и околини нестали и Срби, али да њих не траже јер сматрају да нису битни.
"Не поменуше ни јуче нестале Србе којима се за гроб не зна, али ће говорити како се мора поштовати резолуција о Сребреници, гдје је наведено да ће тражити само Бошњаке из Сребренице", указала је Граорчева.
Она је упитала и зашто и чему коментари да ли је јуче у Поточарима требало да буде српски члан Предсједништва?
"То није битно, битно је да се српске жртве ниједним словом не спомињу, ни данас, ни 6. јула, ни 12. јула, нити било којег другог датума у години", нагласила је Граорчева.
Она је рекла да су породице које представља радиле шта је требало да би сви чули за српске жртве.
"Представници породица из Сребренице и Братунца, Бранимир Којић и Брано Вучетић су поставили слике својих најмилијих, својих суграђана, да свијет који долази види наше жртве, а њихова срамота је окретање главе", наводи Граорчева.
Она је позвала све да данас, на Птеровдан, упале свијеће за невино страдале Србе из Залазја и околних села Сребренице.
У селу Залазје у општини Сребреница данас ће бити обиљежене 32 године од страдања 69 српских цивила и војника у овом и селу Сасе, као и у братуначиким Биљача и Загони, које су убиле муслиманске снаге.
Настављајући систематско планско етничко чишћење српских простора започето у априлу, бројне муслиманске снаге из Сребренице, под командом Насера Орића, 12. јула 1992. године, упале су у више српских села у сребреничкој и братуначкој општини убијајући, пљачкајући и палећи све што су стигле.
За ове, као и за многе друге масовне злочине почињене над Србима из Сребренице и средњег Подриња још нико није одговарао.
Осим 69 погинулих и великог броја рањених, тог трагичног Петровдана 1992. године нестало је 22 Срба, од којих је седам било живих.
Од 22 несталих, 10 је случајно пронађено и ексхумирано 10. јуна 2011. године из масовне гробнице на Залазју, приликом тражења настрадалих Бошњака.
Посмртни остаци страдалих су послије више од годину идентификовани и сахрањени на Петровдан 2012. године, док је двоје ексхумирано, идентификовано и сахрањено раније.
Десет несталих још није пронађено и њима се губи траг у логору у бившој сребреничкој полицијској станици. Од заробљених нико није преживио и нико није одговарао за њихова убиства.
У Поточарима је јуче обиљежено 29 година од страдања Бошњака приликом пробоја 28. Дивизије тзв. Армије БиХ из Сребренице према Тузли и од трагичних догађаја у јулу 1995. године. Комеморација је протекла мирно, а обезбјеђивала ју је полиција Републике Српске уз подршку осталих безбједносних структура у БиХ.