Предсједник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Исидора Граорац изјавила је да је за очекивати да и друге земље увиде значај рада Независне међународне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији од 1992. до 1995. године, чији извјештај најеминентнијих стручњака говори о тотално другом контексту дешавања на том подручју.
- Страдао је ту одређени број војника и то треба тачно утврдити. Само је Независна комисија овом послу приступила професионално и независно од било кога, водећи се чињеницама и провјерљивим доказима - рекла је Граорчева Срни, коментаришући саопштење Министарства спољних послова Русије да је број страдалих Бошњака у Сребреници фалсификован и недоказив, као и да извјештај Независне међународне комисије представља нов, непристрасан поглед на трагичне догађаје за вријеме сукоба у БиХ.
Она је рекла и да је одувијек став Срба и породица погинулих и несталих био да је немогуће да се у Поточарима нигдје не види да је тада неко био припадник јединице Армије БиХ, а било их је и то знају сви.
Граорчева је подсјетила да су на то упозоравале и породице несталих и погинулих од првог дана формирања Института за нестала лица БиХ, чији је задатак био да у првој години постојања изради централну евиденцију несталих.
- Оно што смо тражили тада разријешило би многе недоумице и тачно би се знало ко је све тамо тада страдао. А тражили смо да се зна статус страдалих, ко је био цивил ко војник, јер су многи војници страдали, тражили смо и да се зна под којим околностима и да се никако не наводе формације мушкарци и дјечаци. Тек тако би се знало и увидјело шта се десило у и око Сребренице јула 1995. године - навела је Граорчева.
Она је додала да ће на основу извјешатаја Независне комисије многи схватити и прихватити податке и информације које су ту наведене, а које говоре о тотално другом контексту дешавања на сребреничком подручју.
Она је истакла да иза тог извјештаја стоји и Народна скупштина Републике Српске, као највиши орган Српске.
- За очекивати је да и остале земље увиде значај рада ове комисије и прихвате њен став и резултате - оцијенила је Граорчева.