Prva sjednica banjalučkog parlamenta poslije Nove Godine završena je prije nego što je počela. Odbornici nisu odmakli ni od dnevnog reda. Nakon rasprave je oboren. Gradonačelniku je prije sjednice upućena inicijativa da se imenovanje članova Upravnih odbora uputi u skupštinsku proceduru na šta on nije pristao.
"Dnevni red nije usvojen, nije dobio potrebnih 16 glasova "za", na taj način je okončano zasjedanje Skupštine grada, procedura je da se odmah nakon toga zakaže novi kolegijum sa manje-više istim tačkama dnevnog reda", rekao je Mladen Ilić, predsjednik Skupštine grada Banjaluka.
"Nekoliko dana prije zasjedanja Skupštine je završena konkursna procedura za imenovanje novih Upravnih odbora u naših pet gradskih preduzeća, i kada se završi konkurs, procedura je da se ti rezultati pošalju gradonačelniku nakon čega ih on zvanično predloži Skupštini grada da o istima razmatramo kasnije, odnosno dajemo mišljenje".
Ilić dodaje da se nešto takvo nije desilo, gradonačelnik je odbio da te Upravne odbore, odnosno imenovanje istih, predloži Skupštini grada, a odbornici su jasan stav pokazali kroz neusvajanje dnevnog reda i pokazali da se u ovom slučaju nekakva anarhija ne može uspostaviti u Skupštini grada, niti uopšteno u Gradskoj upravi, jasno su pokazali i da bez Skupštine grada nemoguće da funkcioniše bilo šta.
"Ono što je bio rezultat toga je kolegijum dan nakon toga gdje je gradonačelnik te, da tako kažem, Upravne odbore, predložio i o njima ćemo svakako razmatrati na narednom zasjedanju koje je zakazano za sutra", rekao je Ilić.
Na pitanje u kakvoj situaciji se nalaze preduzeća bez imenovanja članova, Ilić kaže:
"Upravni odbori u svim našim ustanovama su jako važan faktor, oni su neko ko razmatra o poslovanju preduzeća, na neki način ocijenjuju direktora, razmatraju poslovanje za prethodnu godinu, usvajaju plan i program za tekuću godinu. Ukoliko oni ne zasjedaju ili ne usvoje te dokumente, dokumenti se ne mogu naći ni na Skupštini grada, odnosno to je prva prepreka. Prethodnim upravnim odborima je istekao mandat te ta preduzeća ne mogu razmatrati te stvari, ne mogu dalje dati na usvajanje ista ta dokumenta i na neki način je blokiran rad njihovih preduzeća".
On je istakao da je to jedna apsolutno nepotrebna situacija, pokušaj blokiranja preduzeća od strane gradonačelnika koji već više od godinu dana konstantno napominje da je Skupština neko ko blokira neke određene stvari.
"Sad u ovom primjeru jasno vidimo da je tako nešto neistina i da su odmah drugi dan on i njegovi saradnici shvatili šta su uradili, odnosno na koji način pokušavaju funkcionisati te su te iste tačke predložili na dnevni red, mi ćemo o njima svakako razmatrati ukoliko se ne desi neka nepredviđena situacija kao što je povlačenje te tačke na koju predlagač zvanično ima pravo sve do onog momenta dok se ne pređe na glasanje", rekao je Ilić.
Ilić je dodao da su Upravni odbori jako važna stvar i ne smiju biti ni na koji način predmet bilo kakve političke raspodjele niti bilo kakve političke borbe.
On se osvrnuo i na nedavne izbore za članove Savjeta mjesnih zajednica te rekao da su isti izazvali dosta medijske pažnje u svim medijima u Banjaluci.
Što se tiče opozicije na izborima, Ilić je istakao da je njihova nervoza bila i očekivana.
"Nervoza opozicije na samoj sjednici je očekivana s obzirom da je veliki broj odbornika opozicije koji su bili kandidati ni u svojoj ulici, odnosno svom naselju, nisu uspjeli dobiti podršku, sa druge strane hoće da zastupaju nekakve interese i političkih partija i generalno svega toga", rekao je Ilić .
"Ljudi koji su izabrani u Savjetu su legalni izabrani predstavnici naroda i ne možemo ih zanemarivati zato što neko od njih pripada nekoj drugoj političkoj opciji, a sa druge strane, u mjesnim zajednicama gdje SNSD nije izabran i nema vlast u ovom momentu njih nekoliko neće trpjeti i biti izolovani iz svih procesa nego će se čuti i njihovi prioriteti i biće uključeni u sve procese Skupštine grada", jasan je Ilić.