Уставом БиХ и Дејтонским споразумом имовина не припада БиХ, већ искључиво ентитетима, поручили су правни стручњаци.
Приједлог закона о тзв. државној имовини, који су на усвајање Предсједништву БиХ упутили Денис Бећировић и Жељко Комшић је неоснован и излази из њихових надлежности, чиме крше Устав БиХ, јасна је правна струка.
Правобранилац Републике Српске Милимир Говедарица нагласио је да је "правобранилаштво Српске уназад неколико година цјелокупну имовину неппокретну у 99 одсто случајева уписало на Републику Српску".
- И ми настављамо даље активности у вези са располагањем имовине Српске са којом располаже Влада, локалне заједнице, што је у власништву локалних заједница. У том погледу већ седам-осам извјештаја правобранилаштва Републике Српске које усваја Народна скупштина Српске, први закључак јесте да одлуке Уставног суда БиХ које су супротне Уставу и закону неће бити спроведене - рекао је Говедарица.
Говедарица је додао да је "Приједлог закона о тзв. државној имовини БиХ који су Бећировић и Комшић упутили у званичну процедуру Предсједништву БиХ напад на уставно уређење БиХ".
Савјетник предсједника Српске Огњен Тадић истакао је да "онај ко има право да доноси имовинске законе има право и да утврђује да ли је нешто имовина која произилази или не из споразума о сукцесији".
- И то искључиво као СФРЈ, не као општедржавна имовина, не као друштвена имовина, не дај Боже као јавно добро или на шта се већ све данас покушава устремити да би је отели од Републике Српске - навео је Тадић.
Тадић сматра да "свако разуман мора да констатује да је све ово само политика и политички покушај да се створи криза".
- Сва та криза изгледа да је само у функцији да се пошто - пото покуша инсталирати Кристијан Шмит као високи представник иако нема одлуке Савјета безбједности УН. Пошто се Шмит мало повукао изгледа да су задатке да излијећу у јавност добили споредни ликови. Све што раде Бећировић и Комшић потврђује да је Српска потпуно у праву са својим ставовима које износе у јавност – нагласио је Тадић.
Тадић је додао да "ако се један ентитет успротиви координацији Предсједништво БиХ мора одустати од тог посла".
- Знајући да ће се Српска успротивити, покушали су да се укључе у кризу, а постигли су ефекат да је још више видљиво да БиХ нема никакве надлежности по питању имовине - навео је Тадић.
Правни представник Српске Лазар Стјепановић поручио је да се "Закон о имовини не може регулисати на нивоу БиХ".
- То је дато у надлежност ентитета и то је прописано чланом, анексом 4 тј. Уставом БиХ. Али и анексом 2 који није проформе у Дејтонском споразуму него се налази управо да би се направила та линија разграничења, да се зна шта припада Републици Српској, а шта ФБиХ - рекао је Стјепановић.
Стјепановић је упозорио да "овај приједлог служи само томе да би се нанијела штета Српској".
- Када све сагледамо, два члана Предсједништва БиХ својим приједлозима крше Устав БиХ, раде супротно својим овлашћењима. Устав сваке земље, па тако и БиХ, је највиши правни акт и он се мора поштовати. Нико нема право да поступа мимо Устава – рекао је Стјепановић.