Републичка инспекција за храну контролише мед приликом увоза и у унутрашњем промету, а у овој години су све узорковане пошиљке биле уредне, речено је Срни у Инспекторату Републике Српске.
Преко граничних прелаза и царинских испостава у Републици Српској увезено је свега 19 пошиљака меда.
- Према подацима Спољнотрговинске коморе БиХ, дошло је до значајног повећања увоза меда из Турске, чија просјечна цијена износи 4,6 КМ по килограму, што с правом буди сумњу код потрошача у квалитет тог меда. Трагом ове информације, анализирано је поријекло пошиљака које се увозе преко граничних прелаза у Српској гдје је утврђено да је од 19 поменутих пошиљака 12 било поријеклом из Србије, четири из Хрватске, а свега три из Турске - навели су у Инспекторату.
У унутрашњем промету инспекција за храну врши контролу у малопродајним објектима, на начин да приликом узорковања бира производе са нижом цијеном, а која може бити основ за сумњу у квалитет.
- До сада у маркетима нисмо уочили мед по цијени од 4,6 КМ по килограму, а уколико га уочимо биће контролисан. У протеклим данима из малопродаје у маркетима је узето 10 узорака меда за анализу. До сада су завршене три анализе чији резултати су били уредни- истакли су у Инспекторату.
Контролу домаћих произвођача меда врши и ветеринарска инспекција у примарној производњи, односно у пчелињаку и у пунионицама, у погледу микробиолошке исправности и присуства остатака штетних материја, као и квалитета.
Произвођачи меда у процесу самоконтроле, у складу са прописима о храни, врше редовне анализе меда путем овлаштених лабораторија.
- Продаја меда од нерегистрованих произвођача који продају такозвани домаћи мед без декларације и ван продајних мјеста доводи до тога да се на тржишту појављује мед лошијег квалитета који није прошао потребне контроле. Због тога потрошачима препоручујемо да мед купују искључиво код регистрованих произвођача и апелујемо да пријаве инспекцији све случајеве у којима имају сазнања да лица продају мед сумњивог квалитета, без декларација и ван продајних мјеста - наглашавају у Инспекторату.
У овој републичкој институцији закључују да, имајући у виду да је тржиште БиХ јединствено, те да све што се увезе преко граничних прелаза у Републици Српској може бити прометовано и на тржишту Федерације БиХ и обрнуто, од кључног значаја је да сви контролни органи у поступају на истовјетан начин.