Накнада плата за породиљско одсуство у Републици Српској ускоро ће имати другачији обрачун. Породиљи, али и њеном послодавцу из Фонда дјечије заштите, рефундираће се износ просјечне плате које је имала у посљедњих 18, а не 12 мјесеци, каква је то до данас пракса.
Новина је и начин обрачуна просјечне накнаде за ону породиљу која није била запослена током свих 18 мјесеци прије отпочињања породиљског одсуства. Кад се подвуче црта послодавци више неће имати користи од "вјештачког" повећања плата. Измјене Закона о раду ће пред посланике по хитној процедуру прије израде буџета за наредну годину.
"Уколико иста нема 18 мјесеци за дио за који је примала плату ће се утврдити накнада у просјечном износу, а за дио за који није примала плату а до 18 мјесеци ће се утврдити накнада у износу најнииже плате у Републици Српској", рекао је Владимир Макарић, помоћник министра у Ресору за социјалну, породичну и дјечију заштиту.
До сада се и та накнада утврђивала као просјек годишње плате коју би код истог послодавца породиља примала и за мјесеце током којим није била запослена. Практично, до сада су и неодговорни послодавци ради личне користи пријављивали породиље тек неколико мјесеци прије породиљског одсуства и то на произвољан износ плате који би им се у потпуности рефундирао из Фонда, а радни однос би прекидали када би истекао и период породиљског одсуства.
"Довешћемо овако у ситуацију у неравномјеран положај незапослену породиљу која користи матерински додатак и породиљу која се запослила пред сам пород и остала без посла послије истека тог рјешења што није ни солидарно ни на неки начин нормално тако да је неопходно ступити у измјене и допуне закона који ће то уредити", рекао је Недељко Јовић, директор Јавног фонта за дјечију заштиту Републике Српске.
За послодавце који су одговорни и даље ће се из Фонда издвајати стопроцентна накнада. Циљ измјена закона је једна од мјера Владе која ће допринијети рационалнијем трошењу новца из буџетске касе.