Брисел

Извјештај Европске комисије пун нетачних навода

  • Извор: АТВ
  • 04.11.2024. 19:15

Извјештај Европске комисије је пун нетачних навода, злонамјеран је, каже за АТВ министар за европске интеграције.

У писанији о БиХ која је стигла из Брисела је Република Српска означена као реметилачки фактор и критикована због, како пише, сецесионистичке политике. Поруке да о томе нема говора и да стриктно треба да се поштује Дејтонски мировни споразум они, изгледа, игноришу. Бањалука, врло јасно, каже једно, Брисел чује нешто потпуно десето. 

"На томе што Републике Српска инсистира да се изборни процес врати у легалне токове то је, замислите, подривање БиХ“, каже министар за европске интеграције и међународну сарадњу Златан Клокић.

А није им подривање БиХ то што је странац наметнуо изборни закон. Колонијална управа им је у реду а то што су Шмит и његова канцеларија неспојиви са европским путем, изгледа, ником ништа. Па још су се острвили у Извјештају на Српску због, написали су у Бриселу, непоштовања одлука Уставног суда БиХ. Страшно је да имате стране судије а да европски пут, ко фол, најнормалније иде. 

"Подсјећам да је Европска комисија у 14 кључних приоритета које је ставила пред БиХ, ставила и рјешавање страних судија а у овом извјештају је заборавила то да помене и то је сама контрадикторност у овом Извјештају. Као да није састављан у Бриселу већ у Сарајеву“, додаје министар за европске интеграције и међународну сарадњу Златан Клокић.

Ни галамџијски опозиционар Небојша Вукановић нема лијепе ријечи за Европску комисију, међутим, његово незадовољство није због тога што се Српска оптужује у Извјештају. Он се љути на њих јер је умислио да Брисел подржава власти Српске. 

"Они очигледно неће да изгубе своје вјерне играче у које су много уложили“, каже народни посланик Листе за правду и ред Небојша Вукановић.

О улагањима странаца у опозицију одавно се прича, али то сад није тема. Извјештај Европске комисије је у контрадикторности са њиховим ставовима, каже народни посланик Срђан Мазалица. И он мисли да се пише у Сарајеву. Један од приоритета им је да стране судије оду а кад Српска предложи такав закон, онда се дигне кука и мотика. 

"То је нешто што је ЕУ тражила у својих 14 приоритета, не наводи се више ни као проблем. Одлуке Уставног суда и њихово непровођење оптужује се Српска а Уставни није испоштовао своја нека правила попут кворума из Српске али ни то нису навели“, рекао је народни посланик СНСД-а Срђан Мазалица.

Из Републике Српске и порука да је спремна за европски пут али под условом да је на том путу видљива онолико колико и у Уставу. Ништа више се од тога не тражи, али, изгледа да се ни то не може добити. 

Пратите нас и путем Вибера