Бивши предсједник Народне скупштине

Калинић: Упркос притисцима сачуваћемо Српску

  • Извор: СРНА
  • 08.01.2024. 11:13

Република Српска биће сачувана захваљујући принципијелној борби садашњег руководства, предвођеног предсједником Милорадом Додиком, упркос санкцијама, лажним оптужбама, све јачим притисцима САД и европске администрације и њиховим нескривеним настојањима да се изврши потпуна ревизија Дејтонског споразума, рекао је бивши предсједник Народне скупштине Драган Калинић.

Калинић је изјавио за Срну да незаконито понашање разних високих представника, као и дјеловање Уставног суда БиХ представља праксу неправедног кажњавања Срба у БиХ, зато што су кроз Републику Српску извојевали своје право на слободу и равноправност.

"Западни центри моћи, уз помоћ босанских унитаристичких носталгичара, желе да нас сведу на мањински народ, да нам се одузму сва она права и надлежности за које смо се сами изборили у тренутку када је БиХ напустила заједничку државу Југославију. И као врхунац свега, да нам се одузме имовина, Српска би убрзо личила на кућу кроз коју је протутњао цунами", навео је Калинић.

Он је поручио да је, због тога, потребно стати уз тренутно руководство Републике Српске, које се одлучно бори да сачува Републику и њене кључне институције.

"Потребно је да сви они који нам пријете схвате да су дошли до посљедње границе и да даље неће моћи по цијену нашег новог жртвовања. Јер, ми заиста своје не дамо, а туђе нећемо. И не прихватамо да на својој земљи будемо апатриди", нагласио је Калинић, који је био и посланик у Скупштини српског народа у БиХ.

Калинић је подсјетио да је Република Српска створена прије рата у БиХ, захваљујући проницљивости и одлучности тадашњег руководства СДС-а и саборности свих српских посланика у тадашњој Народној скупштини СР БиХ, без обзира на то којој политичкој странци су припадали.

Он је нагласио да је Република Српска током рата одбрањена као самостална, слободна и демократска држава, захваљујући јуначкој борби Војске Републике Српске и спремности српског народа да брани своја вјековна огњишта.

Према његовим ријечима, више од 30 година након формирања Републике Српске јасно је да је тадашње руководство деведесетих година прошлог вијека радило озбиљан и према народу одговоран посао како би Српска већ у старту добила обрисе модерне европске демократске земље.

"Још од оснивања Скупштине српског народа у БиХ, па до усвајања Устава Српске, у овом сложеном и озбиљном послу, учествовали су и били и те како подржани од тадашњег политичког вођства, веома познати и афирмисани правници - уставотворци", истакао је Калинић.

Калинић је напоменуо да је тадашње руководство српског народа преговоре у Дејтону дочекало са већ готовом самосталном државом, истичући да на тим преговорима није ништа уступљено и поклоњено.

"Дејтон је за нас, без обзира на почетно незадовољство важан, јер смо кроз овај споразум добили међународни легитимитет и своје, макар административне границе, пристали да уступимо дио територије Муслиманско-хрватској федерацији, као и да пренесемо дио суверенитета на нову конфедералну заједницу која ће задржати само назив `БиХ`", нагласио је Калинић.

Девети јануар се слави као Дан Републике Српске јер је тог датума 1992. године настала под првобитним називом Република српског народа у БиХ.

Српску су основали српски посланици у тадашњој Скупштини БиХ након што су прегласани у кључним питањима о опстанку Југославије, а припадници друга два народа кренули у сецесију мимо воље Срба, који су имали статус конститутивног народа.

Назив Република српског народа у БиХ био је у употреби до 28. фебруара 1992. године и проглашења првог Устава, када је замијењен са Српска Република БиХ, који је кориштен до 12. августа 1992. године, када је уведен Српска Република. Тај назив септембра 1992. године замијењен је садашњим - Република Српска.

Пратите нас и путем Вибера